Premiér Babiš by měl podat žalobu, říká Onderka k postupu prezidenta Zemana

Přestože se po rozhodnutí prezidenta nejmenovat Michala Šmardu opět mluví o možném odchodu ČSSD z vlády, nedopadne celé dění tak, že budete s ANO vládnout bez pana Šmardy?

Na tuto otázku jsem vám schopný odpovědět až poté, co se příští týden uskuteční klíčová schůzka mezi naším předsedou Janem Hamáčkem a premiérem Andrejem Babišem.

Ptám se, protože to v posledních týdnech působilo spíše tak, že předseda Hamáček nechce odchod ČSSD z vlády a sáhl by k němu až opravdu v hodně krajním případě.

Vyčkejme, až se uskuteční tato schůzka.

A vy osobně si myslíte, že by ČSSD měla odejít z vlády, nebo byste byl pro to zůstat ve vládě, byť pana Šmardu na ministra kultury neprosadíte?

Já jsem pragmatický politik, jestliže si s někým na něco podám ruku, tak své slovo držím. Nepotřebuji mít na to žádný papír. A v momentě, kdy se podepíše nějaký papír, tak to beru jako zákon. V tomto případě myslím koaliční dohodu s ANO, podle které máme mít pět našich kandidátů na postech ministrů. Což nyní nemáme. 

Střet s ústavou

Co tedy navrhujete dál?

Rozhodnutím pana prezidenta se dostáváme do pozice, kdy dochází ke střetu s Ústavou České republiky. Stále tady nemáme prezidentský systém, takže premiér navrhuje kandidáta na ministra a prezident by ho měl jmenovat. Z tohoto pohledu je nutné konat. Premiér by měl podat kompetenční žalobu na pana prezidenta, aby se ukázalo, kdo má jaké pravomoci podle ústavy. A to neplatí jen pro tento případ jmenování Michala Šmardy, to platí pro jakéhokoliv prezidenta, který bude sedět na Pražském hradě po Miloši Zemanovi.

Vy sám ale dobře víte, že premiér Babiš z řady důvodů do sporu s prezidentem nechce jít a žalobu prostě nepodá. 

Tomu já rozumím, ale to je tak všechno. Pořád si myslím, že zákon číslo jedna v České republice, tedy ústava, je důležitější, než cokoliv jiného, než nějaký strach nebo obavy. V případě, že člověk není ve stavu vyhovět ústavě, tak nemá být ve funkci zákonodárce a už vůbec ne premiéra. Jak mají občané věřit právnímu systému, když se tady porušuje první zákon země? To je prostě špatně.

Ale zase vy sám víte, že z různých důvodů mnozí lidé porušování ústavy nijak moc neprožívají. A také proto se v ČSSD mluví o tom, že kdyby strana odešla kvůli tomuto z vlády, tak by to veřejnost nijak neocenila a pro ČSSD by to mohlo být sebevražedné.

Ale to jsou novinářské zkratky typu, že ČSSD odchází z vlády kvůli Michalu Šmardovi, Antonínu Staňkovi, nebo dříve třeba kvůli Michalu Semínovi. Tak to není. V případě pana Semína šlo o to, že ANO porušovalo koaliční smlouvu, jestli hlasovalo pro kandidáta SPD. Z toho důvodu jsme chtěli odejít z vlády. A jestliže se dnes bavíme o jménech, zase jde o to, že v koaliční smlouvě máme, že ČSSD bude mít pět ministerstev a na nich pět svých ministrů. A jestli nám to někdo neumožňuje, tak je tato smlouva kus papíru, který nemá žádnou hodnotu. My se chováme jako každý občan této země, který uzavřel nějakou smlouvu a trvá na jejím dodržování.

Jenže vy jste na rozdíl od občana politická strana, která musí myslet hlavně na to, aby měla voliče, dostala se do Poslanecké sněmovny, plnila volební program a neskončila krachem. A teď vám hrozí to, že můžete přijít i o to málo voličů, které ještě máte. 

Takto se ale dostáváme k tomu, proč například sociální demokraté umírali v minulosti, ať už to bylo v boji s nacisty, v lágrech, v kriminálech, proč bojovali za své ideály a přesvědčení. Kdyby měli neustále myslet na to, jak budou volení a populární, tak už by to nebyla ČSSD, protože by ztratila své hodnoty a sílu.

Jiného kandidáta na ministra nechceme

Vy jste s panem předsedou Hamáčkem zajedno v tom, jak by měla ČSSD dál postupovat a za jakých okolností by měla odejít z vlády?

Já myslím, že ano. Je ale nutné zmínit jednu důležitou věc: pan předseda je na dovolené v Polsku, já jsem přiletěl z Islandu, takže my jsme měli prostor se vidět nějaké dva dny před svými dovolenými. Teď jsme si spolu telefonovali.

Může se stát, že každý z vás bude navrhovat jiný postup ČSSD, že jeden bude například pro odchod z vlády a druhý ne?

Máme stejný názor na to, že není na místě, aby sociální demokracie měnila jméno kandidáta na ministra kultury. V tom jsme zajedno.

A jste zajedno i v tom, za jaké situace by ČSSD měla odejít z vlády?

To je vždycky otázka vývoje. Není možné se domluvit a předvídat deset tahů dopředu v situaci, ve které se poslední dva měsíce nacházíme.

Nedalo se ale od začátku předpokládat, že prezident prostě pana Šmardu nejmenuje?

Ale z jeho vyjádření zhruba před třemi týdny to vypadalo, že nakonec vyhoví návrhu na jmenování pana Šmardy a tedy svým ústavním povinnostem. Nyní se ale ukázalo, že tomu tak není.

Video: Zeman Šmardu ministrem nejmenuje. Co na to ČSSD? Spor komentuje Jiří Dienstbier

Číst dál