Nacistické symboly zhyzdily budovy v Ústí nad Orlicí, sprejeři řádili přes noc

„Je to pro nás neobvyklá událost. Nikdy jsme se touto problematikou nemuseli zabývat a šetřit ji. Pokud se tady někdy objevil nápis, bylo to nahodilé, spíš klukovina. Nikdy ne masivnější akce jako teď,“ řekl starosta Petr Hájek. „Musíme se popasovat s odstraněním nápisu. Budeme to konzultovat s památkáři,“ dodal.

Hákový kříž někdo nastříkal na čelní fasádu divadla, na zadní části budovy je nápis, patrně nějakého fotbalového klubu. Kamera u divadla je utržená.

Další nápisy jsou podle starosty na soukromých budovách v ulicích Jilemnického, J. Nygrína a V Lukách. Na budovy vandal nasprejoval dva blesky, symbol nacistických jednotek SS, nebo nápis A.C.A.B., což znamená All Cops Are Bastards (Všichni policajti jsou bastardi). Výraz používá radikální levice i pravice i fotbaloví chuligáni. 

Na budovách jsou i názvy fotbalových klubů Polska

Vandal či vandalové posprejovali bytové domy, plot, provozovnu autoservisu i plechový přístřešek. Škoda může být podle policie i vyšší, protože je divadlo památkově chráněné. Policie případ vyšetřuje jako trestný čin poškození cizí věci.

„Na objektech byly nasprejovány hákové kříže nebo například názvy fotbalových klubů Polska. Policisté posprejované objekty dokumentují, vyslýchají jejich majitele, vytěžují kamerové systémy a současně pátrají po pachateli,“ uvedla policejní mluvčí Markéta Janovská. Na jednom domě byl například nastříkaný název polského fotbalového klubu Arka Gdynia.

Mezi politiky, kteří událost odsoudili, je pardubický hejtman. „Viník možná vůbec neví nebo možná nechce vědět, co se dělo v Evropě v období 2. světové války. Hnusí se mi různé snahy o popírání holocaustu a činnost extremistů. Doufám, že se tento smutný případ prošetří,“ uvedl hejtman Martin Netolický na Facebooku.

Divadlo z roku 1936 je od roku 2017 národní kulturní památkou. Složili se na něj občané, podnikatelé a spolky. Budovu navrhl významný český architekt Kamil Roškot. Divadlo patří mezi výrazné funkcionalistické budovy první poloviny 20. století. Od roku 1993 nese jméno svého projektanta.

Číst dál