Kriminalisté žádají obžalobu pro ústeckého exhejtmana Šulce kvůli trafice pro známého

„K dnešnímu dni eviduji návrhy policejního orgánu na podání obžaloby obou obviněných,“ potvrdil deníku Aktuálně.cz dozorující žalobce z Vrchního státního zastupitelství v Praze Tomáš Minx. Vedle Šulce chce policie postavit před soud Petra Vráblíka, který byl Kušnierzovým předchůdcem ve funkci a měl se podle kriminalistů na ohnutí konkurzu podílet. Podle policie se mají zodpovídat ze zneužití pravomoci úřední osoby.

Ze zmíněného trestného činu oba muže obvinili kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu loni v srpnu, případ tedy předali do rukou státního zástupce po více než roce. Spis zkompletovali už během prázdnin, Šulc a Vráblík se s ním seznámili v červenci a srpnu. Policii mohli navrhnout doplnit důkazy. Exhejtmanův advokát Daniel Volák žádal, aby státní zástupce stíhání jeho klienta zastavil.

Na řadě je nyní žalobce Minx. Po prostudování spisu musí rozhodnout, zda případ obstojí před soudem a je na místě podat na oba muže obžalobu. Státní zástupci v obdobných případech nezvažují další krok zpravidla více než dva měsíce. Vedle obžaloby má Minx další dvě volby: stíhání Šulce s Vráblíkem může zastavit nebo vrátit kauzu do rukou kriminalistů k dopracování.

Ředitelem po dohodě se Šulcem

Případ spadá do roku 2009, výběrové řízení probíhalo v listopadu. Jiří Šulc seděl v čele řídícího výboru dotačního úřadu Severozápad, jenž se skládal z vybraných politiků Ústeckého a Karlovarského kraje. Úřad v obou regionech rozděloval peníze z evropských fondů. Výbor měl konečné slovo při výběru ředitele. Rozhodoval na základě doporučení výběrové komise, kterou Šulc jmenoval. Sám byl také jejím členem.

Podle policie exhejtman společně s dosluhujícím ředitelem úřadu Vráblíkem směřovali konkurz k tomu, aby z něj vyšel vítězně Kušnierz. „Ředitelem bys měl být od 11. prosince po dohodě se Šulcem,“ psal třeba 19. listopadu 2009 Vráblík v e-mailu zachyceném policií Kušnierzovi šest dní před tím, než bylo výběrové řízení vyhlášené. „S politiky z Karlových Varů je to předjednané,“ psal mu o týden později.

Vráblík se také podle zachycené komunikace s Kušnierzem ještě před jeho vítězstvím domlouval na tom, jaký chce mobil či sekretářku. Řízení skončilo v souladu s tím, jak vyplývalo ze zajištěné komunikace. Řídící výbor 11. prosince 2009 jmenoval šéfem dotačního úřadu právě Kušnierze. Se Šulcem k sobě měli blízko. V 90. letech se potkávali na Městském úřadu v Mostě, kde Šulc sloužil coby starosta a Kušnierz jako šéf odboru investic.

Číst dál