Koalice v Jablonci nad Nisou se kvůli střetu zájmů primátora Kroupy rozpadla

I hlasy ODS a Starostů byl z městské rady odvolán uvolněný radní pro rozvoj Petr Klápště a náměstek pro ekonomiku Štěpán Matek. Odvolání Klápštěho navrhoval lídr ODS Miloš Vele, zároveň se zrušením pozice uvolněného radního s odůvodněním, že za volební období přijde působení jeho a jeho odboru na 14 milionů korun. „Myslím, že ty peníze umíme použít lépe,“ řekl Vele. Zastupitelé odvolali také náměstka pro ekonomiku Štěpána Matka, návrh podal Stanislav Říha (ANO).

Přestože na jednání několikrát zaznělo, že se ANO dohodlo s ODS a Starosty, Kroupa to popřel. Odmítá i vytvoření nové koalice, byť by mu spojení s oběma stranami zajistilo pohodlnou většinu 18 z 30 hlasů v zastupitelstvu. „Já nechci být členem žádné koalice, já chci, aby se na vedení města jednoznačně podílelo celé zastupitelstvo. Ať si zastupitelstvo zvolí členy rady a vedení města,“ řekl primátor. Zástupce Pirátů Jakub Chuchlík řekl, že se na svou funkci rezignovat nechystá.

Střet zájmů primátora Kroupy spočíval v tom, že se v pozici jednatele společnosti GREPA Networks domáhá zaplacení dvou milionů korun za provoz městského kamerového systému v letech 2016 až 2018 a žádá také odpuštění věcných břemen pro kabely položené v městských pozemcích.

Koaliční partneři to odmítali. Podle náměstka Jakuba Chuchlíka (Piráti) město nemá smlouvu s primátorovou firmou, provoz a servis sítě zajišťuje společnost TELMO, která ji od roku 2009 za přispění dotací budovala. „Město si nikdy nic takového neobjednalo, podle veškerých dokumentů má k dispozici bezdrátový systém, a tak nevzniká nárok na toto plnění. Není ani nikde zasmluvněno, že bychom si tuto službu u firmy Grepa objednali,“ řekl Chuchlík.

„Je zcela nepochybné, že jsem ve střetu zájmů, ale to je věc, kterou jsem deklaroval už při vzniku koalice a všichni to věděli,“ řekl primátor v reakci na výhrady koaličních partnerů. Od začátku podle něj také bylo jasné, že úhradu za provoz kamerového systému bude třeba vypořádat. O peníze totiž firma požádala ještě před koncem minulého volebního období.

Podle Kroupy dokládají smluvní vztah města s jeho firmou Grepa dvě objednávky. Firma městský kamerový systém zcela ovládá, což primátor ve středu dokázal tím, že dočasně celý systém vypnul.

Číst dál