Bouřky s lijáky sužují jih Čech i Moravy. V Temelíně spadlo za 20 minut 30 mm srážek

Podle radarových map na stránce ČHMÚ se nejsilnější bouřky přehnaly přes Volyni, Týn nad Vltavou, Hlubokou nad Vltavou a Třeboň.

„Na stanici Temelín spadlo během 20 minut kolem 30 mm srážek,“ uvedli meteorologové v nové výstraze vydané v sobotu navečer. „Bouřkové pásmo se přesouvá dále k východu až jihovýchodu a bude postupovat podél naší jižní hranice na jih kraje Vysočina a do Jihomoravského kraje,“ dodávají.

Ve 14 hodin se také silné srážkové pásmo táhlo od Tachovska přes Žatecko až na Děčínsko. Další silné srážky se podle radarových odrazů objevily i na Pelhřimovsku, Příbramsku a Plzeňsku.

ČHMÚ zpřísnil výstrahu pro nejjižnější české a moravské oblasti – České Budějovice, Dačice, Jindřichův Hradec, Soběslav, Třeboň, Týn nad Vltavou, Moravské Budějovice, Telč a Znojmo. Tam všude až do půl deváté večer hrozí velmi silné bouřky s přívalovými srážkami.

V 16 hodin zasáhly velmi silné bouřky Jindřichův Hradec, Soběslav, Kamenici nad Lipou, Pelhřimov, Humpolec a Chotěboř. Pásmo bouřek se pak posunulo k Jihlavě, Havlíčkovu Brodu a Svitavám.

Před frontou a na frontě se očekává ojedinělý výskyt silných bouřek s nárazy větru až 90 km/h, přívalovými srážkami s krátkodobými úhrny kolem 30 mm a kroupami. Na studené frontě a za ní se vyskytne severozápadní vítr přechodně s nárazy 55 až 70 km/h.

Při pohybu venku by si lidé měli dát pozor na uvolněné předměty a zlomené větve, je třeba počítat také s komplikacemi v dopravě. „Doporučuje zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty, zabezpečit skleníky apod. Dbát zvýšené opatrnosti při pohybu venku a při řízení vozidel,“ dodal Český hydrometeorologický ústav.

Číst dál