Vyškov bude začátkem roku 2009 hospodařit v provizoriu
Vyškov 29. prosince () – Vyškovská radnice bude v prvních třech měsících příštího roku hospodařit v rozpočtovém provizoriu. Řádný rozpočet zastupitelé neschválili, přijali pouze pravidla provizoria. V nich se počítá například s dlouhodobými investicemi. Pro vyškovskou radnici provizorium není výjimkou, uchýlila se k němu loni i předloni pro jeho jednoduchost, řekl místostarosta Roman Celý.
Úředníci a městští radní budou řádný rozpočet tvořit v lednu. V březnu by se hotové tabulky měly dostat na program jednání zastupitelstva. Podle Celého je schválení provizoria jednodušší, protože na konci roku nemá radnice jasno o příjmech od státu. Schválený rozpočet by tak podle něj stejně nebyl definitivní a zastupitelé by ho příští rok museli měnit rozpočtovými opatřeními.
„Kdybychom si schválili rozpočet, je docela možné, že bychom ho na začátku března kompletně rekonstruovali,“ řekl Celý.
I když se rozpočet bude tvořit až příští rok, kdy budou jasnější odhady vývoje české ekonomiky, radnice nepočítá s redukcí nákladů, k níž se v očekávání hospodářské recese uchýlil například Jihomoravský kraj. I kdyby příjmy klesly, město se s tím podle Celého vypořádá. „Pokud by k tomuto došlo, tak rozhodně bychom nechtěli ohrozit významné investiční akce a nebudeme chtít omezit nebo ohrozit ani fungování našich příspěvkových organizací, mezi něž patří školy,“ popsal Celý. Kdyby příjmy poklesly, radnice podle něj náklady dokryje z fondu bydlení. Město do něj ukládá příjmy z privatizace a peníze pak obvykle používá v bytové oblasti, například ke zvelebení sídlišť. Peníze z fondu by podle místostarosty stačily. „Tam disponujeme s prostředky i v řádech stovek milionů korun,“ řekl.
Rozpočet Vyškova překračuje 600 milionů korun. Letos činily schválené příjmy 601 milionů korun a výdaje 685 milionů korun. Rozdíl město pokrylo z loňského přebytku hospodaření a z fondu bydlení. Vyškov je jedno z mála nezadlužených měst na jihu Moravy. Pokud si město půjčuje, tak právě z vlastního fondu bydlení.
Lucie Kučerová vju

Převzato pomocí RSS: Přečíst celý článek: Vyškov bude začátkem roku 2009 hospodařit v provizoriu
Share This