Vstup do předsednictví zahájí na ČT rozsvícení Letné a diskuse
Praha 30. prosince () – Vstup Česka do předsednictví Radě EU budou moct sledovat diváci České televize v přímém přenosu. Symbolicky předsednictví otevře chvíli po silvestrovské půlnoci vicepremiér Alexandr Vondra v pořadu Noc s Andělem na ČT2 zapnutím nového, „unijního“ nasvícení kyvadla na pražské Letné. Praktické stránky řízení EU, očekávání a překážky, které mohou unii a české politiky v klíčovém půlroce potkat, veřejnosti po novoročním poledni přiblíží 15 hostů pořadu Otázky Václava Moravce.
Během zhruba tříhodinové diskuse televize odvysílá také tradiční novoroční projev prezidenta Václava Klause. Ještě před ním pozdraví Čechy prostřednictvím Otázek Václava Moravce předseda Evropské komise José Barroso, vystoupí také předseda vlády Mirek Topolánek, šéf opoziční ČSSD Jiří Paroubek a bývalý prezident Václav Havel. Hovořit budou o prioritách předsednictví, světové hospodářské krizi, ratifikaci lisabonské smlouvy reformující EU, ale také záležitostech české národní politické scény.
Jak se podle jejich názoru bude vyvíjet unie, popíšou v pořadu také ústavní právník Jiří Přibáň a filozof Václav Bělohradský. Hostem pořadu bude vedle dalších i zakladatel irské euroskeptické strany Libertas a kandidát do Evropského parlamentu Declan Ganley, jehož myšlenky jsou blízké Klausovi.
O zavedení eura na sousedním Slovensku v Otázkách Václava Moravce promluví slovenský premiér Robert Fico. Postoj Česka k přechodu na evropskou měnu přiblíží národní koordinátor zavedení eura Oldřich Dědek.
rem pba

Převzato pomocí RSS: Přečíst celý článek: Vstup do předsednictví zahájí na ČT rozsvícení Letné a diskuse
Share This