Vondra o silvestrovské půlnoci spustí nasvícené kyvadlo na Letné
Praha 30. prosince () – České předsednictví Evropské unii pomyslně odstartuje povel zadaný mobilním telefonem v přímém televizním přenosu. Vicepremiér pro EU Alexandr Vondra v pořadu Noc s Andělem na ČT2 pomocí moderní techniky rozhýbe známé kyvadlo „Stroj času“ na pražské Letné. Zároveň zapne jeho nasvícení v evropských barvách. Vše se stane v první minutě nového roku, kdy české předsedání v unii začne.
Kyvadlo bude nasvíceno po celou dobu šestiměsíčního předsednictví až do jeho konce 30. června příštího roku. Objeví se na něm mimo jiné znak EU a logo českého předsednictví. „Pyramida strojovny bude modře osvětlena a ponese znak EU, červené taktující kyvadlo pak bude zvýrazněno po stranách bílou a modrou diodovými lištami,“ sdělila mluvčí Vondry Michaela Jelínková.
Vláda metronom s kyvadlem využila v souvislosti s Evropskou unií již podruhé. Poprvé to bylo v roce 2003, tedy ještě v době, kdy nebyla země členským státem a kdy se ocitla před referendem o českém vstupu do EU. Kyvadlo se tehdy až do rozhodnutí lidí pohybovalo od „ano“ k „ne“. Kinetická plastika „Stroj času“ byla vybudována jako dočasná stavba v roce 1991 u příležitosti Všeobecné československé výstavy v Praze dle návrhu Vratislava Nováka.
Na předsednictví upozorní v počátku nového roku také první program veřejnoprávní České televize. Po přípitku a hymně totiž diváci uvidí pětiminutový animovaný film „Od Praotce k unii“, zaplacený vládou. Jeho tvůrce Pavel Koutský řekl, že film má především pobavit.
„Je to průřez českou historií od Praotce Čecha až do současnosti po předsednictví,“ poznamenal Koutský. Mezi postavami, které se ve filmu objeví, figurují například kněžna Libuše, Karel IV., ale i husité či Jiří z Poděbrad. „Ve 20. století jsme využili symboly, data, hvězdy či vlajky,“ dodal animátor. Reprízu si snímek odbude ve stejný den pět minut před polednem.
České předsedání začne 1. ledna, Praha ho převezme od Francie na půl roku. V této roli se členské státy unie střídají. Během ní musejí zvládnout stmelování, moderování a koordinaci fungování celé sedmadvacítky. Po silvestrovském předsednickém startu v televizi čeká vládu 7. ledna setkání s členy Evropské komise v Praze. Týž den se koná slavnostní večer v Národním divadle, kde francouzští politici, mezi nimiž nemá chybět ministr zahraničí Bernard Kouchner, předají štafetu svým českým kolegům. Poté už bude následovat kolotoč stovek schůzek řešecích unijní agendu i problémy, které EU přesahují.
jd lp mal

Převzato pomocí RSS: Přečíst celý článek: Vondra o silvestrovské půlnoci spustí nasvícené kyvadlo na Letné
Share This