Vojáci v Hlučíně, poslední v kraji, obléknou hasičské uniformy
Hlučín (Opavsko) 31. prosince () – Hlučínský záchranný prapor, poslední vojenská jednotka sídlící na území Moravskoslezského kraje, končí. Z vojenských záchranářů se stanou hasiči, jak loni rozhodla vláda v rámci transformace armády. Nový hasičský záchranný útvar v Hlučíně na Opavsku zahájí činnost v areálu bývalých kasáren slavnostním nástupem 6. ledna, informovala dnes mluvčí hlučínské radnice Jitka Harazimová. Přechodu pluku pod hasiče se neúspěšně snažil zabránit bývalý hlučínský starosta. Sepsal protestní petici, pod kterou se podepsaly přes dvě desítky jeho kolegů.
Hlučínský hasičský útvar se podle Harazimové bude mimo jiné zaměřovat na školení hasičů a soustředění speciálních technických jednotek, jako jsou například chemici nebo pyrotechnici. „Zasahovat bude v krizových situacích podle potřeby na území celé České republiky,“ doplnila mluvčí. Slavnostní nástup hlučínských hasičů se uskuteční 6. ledna v 09:00. Na svůj nástup zvou hasiči podle Harazimové i veřejnost, mezi pozvanými hosty jsou i nejvyšší představitelé resortu ministerstva vnitra a ministerstva obrany. Návštěvníci bývalých hlučínských kasáren si budou moci prohlédnout záchrannou techniku, a to v době od 09:00 do 12:00.
Vláda v rámci transformace armády schválila přechod záchranného praporu v Hlučíně pod ministerstvo vnitra a hasiče v roce 2007. Útvar přechází se vším všudy, tedy i se zaměstnanci, technikou a majetkem, pod Hasičský záchranný sbor. Jednotka si zachová záchranné poslání a jako samostatná brigáda bude podléhat přímo ministerstvu vnitra.
S přechodem pluku pod hasiče od začátku nesouhlasil bývalý starosta Hlučína David Maňas. Zorganizoval petici mezi dalšími starosty, pod kterou se podepsalo 22 jeho kolegů. Maňas (ODS) v polovině září na svou funkci rezignoval. Důvodem jeho odchodu byl tlak veřejnosti a negativní reakce obyvatel města na záměr vybudovat v Hlučíně bioplynovou stanici a separační linku na likvidaci biologického odpadu.
Hlučínský záchranný prapor vznikl v roce 2004 a loni v říjnu čítal dvě stovky profesionálních vojáků a přibližně pět desítek civilních zaměstnanců. Hlučínští vojenští záchranáři nejsou jediní, kteří v rámci úspor v armádě museli skončit. Ministerstvo obrany rozhodlo, že z šesti původních záchranných praporů zachová jen dva. Vojenské záchranné jednotky, které pomáhají při živelních pohromách, by měly zůstat jen v Olomouci a Rakovníku, kde by měly mít statut roty.
ema dp

Převzato pomocí RSS: Přečíst celý článek: Vojáci v Hlučíně, poslední v kraji, obléknou hasičské uniformy
Share This