Vicenová: České předsednictví může být příjemnou změnou
Brusel 30. prosince (zpravodaj ) – České předsednictví Evropské unii, které začne s příchodem Nového roku, může být po úspěšném, ale někdy i dost dominantním francouzském předsednictví očekávanou a příjemnou změnou. Vyplývá to z rozhovoru s českou velvyslankyní při EU Milenou Vicenovou, která bude v příštích šesti měsících jednou z důležitých postav premiérového českého šéfování 27člennému bloku.
„Jsem přesvědčena, že příjemně překvapíme,“ řekla velvyslankyně.
Češi v čele unie vystřídají Francouze, jejichž působení v předsednické roli je všeobecně hodnoceno pozitivně. Ocenila ho i Vicenová, která vyzdvihla třeba to, že se Francouzům podařilo docílit dohody o klimaticko-energetickém balíčku opatření pro EU proti globálnímu oteplování. „Nejvíc bych si vzala k srdci jejich dokonalé využití času,“ poznamenala velvyslankyně.
Současně však naznačila, že za těmito úspěchy se skrývají i „vady na kráse“. „Někdy byl ten přístup Francouzů až příliš dominantní,“ poznamenala s tím, že součástí promyšlené strategie Paříže bylo občas i předkládání dokumentů na poslední chvíli a navíc pouze ve francouzštině.
„Bude v něčem obtížné navázat na zkušeného hráče, který má za sebou 12 předsednictví,“ řekl velvyslankyně, na jejíchž bedrech bude do značné míry ležet dojednávání nejrůznějších kompromisů a dohod s ostatními státy před jednáními, na nichž budou Česko zastupovat ministři, premiér či prezident.
„Na druhou stranu si můžeme získat velké sympatie a podporu, pokud budeme postupovat očekávatelně, v souladu s pravidly, v klidu, pokud budeme věnovat pozornost pozicím ostatních členských států,“ řekla. „Může to být očekávanou a příjemnou změnou. Myslím, že jsme dobře připraveni,“ dodala.
Češi budou mimo jiné dojednávat podobu ubezpečení pro Iry, která by jim měla zaručit, že i v případě vstupu lisabonské smlouvy v platnost nepřijdou o svou neutralitu a že jim unie nebude zasahovat do některých otázek, jako jsou třeba potraty. Irové jsou jediní, kteří tento složitý a zdlouhavě dojednávaný dokument o reformě unijních institucí odmítli. Na prosincovém summitu se výměnou za příslib záruk zavázali, že uspořádají nové referendum.
Ke smlouvě se vyjádřily parlamenty 25 zemí. Jediným státem, který tak zatím neučinil, je pak právě Česká republika, za jejíhož předsednictví se bude podoba záruk pro Iry dojednávat. Podle Vicenové však to, že se Češi jako jediní zatím v ratifikaci nevyjádřili, není pro Prahu handicapem.
„Obecně pro předsednictví by bylo dobré, kdybychom se už k ratifikaci vyjádřili,“ připustila. V zápětí pak dodala, že věří, že se tak stane v prvních týdnech příštího roku.
„Já myslím, že jsme udělali úplně všechno, co bylo v našich silách, tak to přece musí dobře dopadnout,“ řekla Vicenová v reakci na dotaz, zda nemá z předsednictví i trochu strach. „Myslím, že není nikdo, kdo by do předsednictví šel naprosto klidný, kdo by obavy necítil,“ připustila nicméně na závěr.
Tomáš Pirkl mik

Převzato pomocí RSS: Přečíst celý článek: Vicenová: České předsednictví může být příjemnou změnou
Share This