V zámku v Třebíči vzniknou nové expozice za 150 mil. Kč
——————–
Ke zpravodajství: AUDIO
——————–
Třebíč 31. prosince () – V zámku v Třebíči, kde sídlí krajské Muzeum Vysočiny, vzniknou za více než 150 milionů korun nové expozice. Zaměří se mimo jiné na historii někdejšího benediktinského kláštera, jenž byl založen v roce 1101, a zámku, který byl po 300 let až do poválečné konfiskace v držení Valdštejnů. Návštěvník spatří v dosud nepřístupných prostorách i unikátní kamenné prvky, vybouráním zazděných vchodů se znovu obnoví emfiláda, tedy ojedinělý průhled přes 11 sálů, řekl dnes ředitel muzea Jaroslav Martínek.
Pracovníci muzea už balí exponáty, kterých muzeum vlastní ve dvaceti podsbírkách na 140.000. Vymysleli k tomu speciální kódové značení a čtečku, které zabrání ztrátám a umožní přesně evidované předměty uložit na správné místo v novém depozitáři. Ten vznikne s požehnáním krajských zastupitelů v příštím roce mnohamilionovou adaptací někdejší školy v Kosmákově ulici. Až se zámecké prostory uvolní, budou moci začít stavební práce. Je předpoklad, že by se návštěvníci mohli projít po nových trasách asi za čtyři roky.
Muzeum Vysočiny v Třebíči je proslulé sbírkou vltavínů, betlémů či dýmek a archeologických nálezů. Lidé si ale neuvědomují, že se nacházejí v zámeckých sálech. Těm, co si přijedou do areálu prohlédnout baziliku svatého Prokopa, památku zapsanou na seznamu světového dědictví UNESCO, se „jenom“ do muzea nechce, zámecká trasa je přiláká, doufají otcové myšlenky.
S nápadem většího zpřístupnění zámku přišli členové Fondu Třebíč už před 14 roky. Teprve investice kraje Vysočina, jenž zámek spravuje pátým rokem, a možnost získání dotace z EU napomohou její realizaci, poznamenal Martínek. Kraj vedle adaptace školy na depozitář, zaplatí i projektovou přípravu a požádá o dotaci z Regionálního operačního programu-Jihovýchod. Je velká naděje, že získá potřebných 100 milionů korun z Rozvoje infrastruktury pro cestovní ruch, uvedl Martínek. Asi 30 miliony by měl kraj projekt spolufinanacovat.
Celý zámecký areál stojí na základech původního benediktinského kláštera z roku 1101. Zámek a bazilika svatého Prokopa jsou národními kulturními památkami, bazilika je spolu s nedalekou židovskou čtvrtí zapsána na seznam UNESCO. Areál je rozdělen mezi tři vlastníky. Kraj Vysočina spravuje hlavní zámeckou budovu, církev baziliku a faru a město takzvané Předzámčí s hlavním vchodem. K nemovitostem náležejí i poměrně rozsáhlé pozemky se zahradou a parkem.
V příštím roce se navíc začne budovat k zámku nová pěší cesta, respektive bude obnoven původní vchod do kláštera přes brod řeky Jihlavy severovýchodní bránou ve hradbách. Na projekt už radnice získala dotaci z EU.
Jaroslava Mikešová vju

Převzato pomocí RSS: Přečíst celý článek: V zámku v Třebíči vzniknou nové expozice za 150 mil. Kč
Share This