V pátek budou v Praze demonstrovat odpůrci útoků na Gazu
Praha 31. prosince () – Poblíž izraelského velvyslanectví v Praze 6 se v pátek odpoledne uskuteční protestní shromáždění proti útokům izraelské armády na cíle v pásmu Gaza, jež ovládá radikální palestinské hnutí Hamas. o tom informoval předseda Muslimské obce v Praze Vladimír Sáňka. Z přehledu pražského magistrátu o oznámených veřejných shromážděních navíc vyplývá, že odpůrci izraelských akcí se v pátek odpoledne sejdou rovněž na Staroměstském náměstí v Praze 1 na „demonstraci proti izraelské agresi na palestinský lid v Gaze“.
„Vyjadřuji rozhodné odsouzení izraelského bombardování hustě osídleného pásma Gazy,“ napsal Sáňka v otevřeném úterním prohlášení adresovaném vládě, jehož kopii dnes zaslal . Od soboty zahynulo při izraelských náletech a při raketové palbě palestinských radikálů přes 380 Palestinců a čtyři Izraelci. Izrael odůvodňuje vojenské operace proti Gaze právě tím, že Palestinci odtud raketami střílejí na cíle v Izraeli. Izraelská vláda dnes odmítla francouzský návrh na osmačtyřicetihodinové příměří s Hamasem.
Sáňka v prohlášení napsal, že izraelské útoky byly dlouhodobě plánovány a jsou načasovány před parlamentní volby v Izraeli jako součást předvolební taktiky tamních vládních stran. Vyzval také k pomoci obyvatelům Gazy. „Měli bychom být svobodnější a nezávislejší ve vyjádření vlastního názoru a vyzvat Izrael k okamžitému zastavení vojenské agrese,“ napsal. Poznamenal rovněž, že „Češi by si měli uvědomit, jak jim bylo v době okupace za 2. světové války, kdy byli za jakýkoliv náznak odporu také trestány a zabíjeny tisíce nevinných lidí“.
Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg už v sobotu v reakci na poslední vývoj konfliktu uvedl, že Izrael má právo se bránit proti útokům útokům na osady, kde žije civilní obyvatelstvo. V neděli by měl pravděpodobně vyrazit na Blízký východ v čele delegace, v níž by byl ještě ministr zahraničí Švédska a zástupce Evropské komise. To už bude Česko předsedat Evropské unii.
hš mkv

Převzato pomocí RSS: Přečíst celý článek: V pátek budou v Praze demonstrovat odpůrci útoků na Gazu
Share This