V Jezuitské koleji by mělo do roka být centrum moderního umění
Kutná Hora 30. prosince () – V rekonstruované Jezuitské koleji v Kutné Hoře by se do roka mělo otevřít centrum moderního umění. Záleží na tom, zda se dokončí oprava hlavní budovy. Peníze na to jsou, zřizovatel Středočeský kraj ale ještě nevypsal výběrové řízení na dodavatele prací, řekl Ivan Neumann, ředitel Českého muzea výtvarných umění, které kolej spravuje.
Oprava Jezuitské koleje začala před čtyřmi roky a měla být hotova v roce 2005. Práce se ale zpomalily poté, co ministerstvo kultury snížilo dotaci na rekonstrukci z původních 420 milionů korun na 220 milionů korun. Dosud se tak opravila jen hlavní budova bez severního křídla. Stálo to zhruba 300 milionů korun a kromě státu se na tom finančně podílel i Středočeský kraj.
„Hlavní budova bez severního křídla je v podstatě hotova. Je třeba dodělat hlavní vstup, fasádu, vydláždit zbytek chodby a hlavní schodiště a dorestaurovat hlavní sál,“ dodal Neumann. K dispozici je podle něj i potřebných 60 milionů korun, z toho 40 milionů korun slíbilo ministerstvo kultury a zbytek kraj. Pokud by se na začátku příštího roku vypsala soutěž na dodavatele, do konce prázdnin by podle Neumanna mohly být stavební práce hotovy.
Muzeum už má pro Jezuitskou kolej připraveno i několik výtvarných projektů, včetně mezinárodních. Například novou galerii v ní by měla otevřít výstava španělského výtvarného umění z období po roce 1945.
K dokončení opravy rozlehlého areálu ještě chybí rekonstrukce zahrad, bývalého štábního domku, jízdárny a prachárny. Je na to třeba 210 až 250 milionů korun, projekty i stavební povolení už muzeum má. Nyní požádá o dotaci z regionálního operačního programu. Podle Neumanna je velká šance uspět. Zvyšuje ji navíc záměr Středočeského kraje umístit do Jezuitské koleje rektorát a jednu z fakult nové středočeské univerzity.
Stavbu rozlehlé kolejní budovy zahájili jezuité v Kutné Hoře v roce 1667. Zrušení jezuitského řádu v roce 1773 pak znamenalo převod koleje do vojenské správy. Vojenskému účelu budovy sloužily až do roku 1997, byly v nich především sklady. V roce 1998 kolej získalo České muzeum výtvarných umění jako náhradu za restituovaný zámek v Nelahozevsi.
České muzeum výtvarných umění vzniklo v roce 1963 jako regionální galerie Středočeského kraje. Sídlí v Husově ulici v Praze. V Jezuitské koleji v Kutné Hoře chce vystavit své sbírky výtvarného umění 20. století, které shromáždilo a které dosud prezentuje jen při občasných krátkodobých tematických výstavách.
jt vju

Převzato pomocí RSS: Přečíst celý článek: V Jezuitské koleji by mělo do roka být centrum moderního umění
Share This