Strakonice získaly letos z dotací nejvíc peněz za pět let
Strakonice 30. prosince () – Téměř 400 milionů korun, nejvíc za posledních pět let, získaly letos Strakonice na dotacích od Evropské unie, z norských fondů, od státu a Jihočeského kraje. Největší sumu, skoro čtvrt miliardy korun z Operačního programu Životní prostředí, město použije na opravu čistírny odpadních vod a stavbu tří kanalizačních sběračů. Práce potrvají tři roky a přijdou celkem na 313 milionů korun.
Další miliony korun z dotací půjdou na pokračování rekonstrukce hradu, stavbu nové lávky přes Otavu, opravy ulic, vybudování nových parkovacích míst, úpravy přechodů či přípravu parcel v chystané obytné zóně. to sdělila Eva Krausová z odboru rozvoje strakonické radnice.
Strakonice, které každoročně hospodaří s půlmiliardovým rozpočtem, získaly už od roku 2003 z různých programů a dotačních titulů na 700 milionů korun. Do letoška to přitom bylo 302 milionů korun, zbylých čtyři sta milionů korun se podařilo získat jen za posledních dvanáct měsíců. Město bylo úspěšné ve 20 případech, když o peníze žádalo na 39 akcí.
Například do ROP Jihozápad, nejznámějšího programu, z něhož se dají čerpat evropské příspěvky, Strakoničtí letos přeložili 12 projektů. Uspělo jich sedm, což městu přinese 100 milionů korun. Díky nim radnice zřídí 26 parcel v budoucí obytné zóně Na Muškách, postaví blízké sportoviště nebo opraví černou kuchyni a obřadní síň v hradu. „Dalším projektem bude výstavba lávky, která spojí strakonický hrad s Podskalím a dále bude napojena na cyklostezku k mutěnickému jezu,“ uvedla Krausová. Ze státního rozpočtu a fondů poputuje do Strakonic skoro 14 milionů korun, od Jihočeského kraje 630.000 korun.
Na nejrůznější investice celkem za 518 milionů korun budou muset Strakonice přidat ze svého 120 milionů korun. Podle Krausové bude město o další evropské, státní či krajské peníze usilovat i příští rok. Připraveno má totiž okolo 200 rozpracovaných projektů, které čekají na to, až na ně bude dostatek prostředků. V lednu by mělo být jasné, na jaké projekty bude město žádat. K největším plánovaným akcím patří rekonstrukce kulturního domu včetně přístavby nového divadelního sálu a přestavba plaveckého areálu. Během příštího roku mají Strakonice dostat i 64 milionů korun z ministerstva zemědělství na rekonstrukci úpravny vody Hajská.

Výběr letos získaných dotací ve Strakonicích

bej vju

Převzato pomocí RSS: Přečíst celý článek: Strakonice získaly letos z dotací nejvíc peněz za pět let
Share This