Schwarzenberg pojede zřejmě v neděli jednat na Blízký východ
——————–
Ke zpravodajství: FOTO; VIDEO
——————–
Paříž 31. prosince (zpravodaj ) – Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg se zřejmě v neděli vydá na Blízký východ, kde bude jako představitel nové předsednické země Evropské unie jednat o možnostech urovnání nejnovějšího konfliktu mezi Izraelem a radikálním palestinským hnutím Hamas. Po úterním setkání ministrů zahraničí EU o tom v Paříži šéf české diplomacie v noci na dnešek informoval . Česko přebírá půlroční předsednictví po Francii ve čtvrtek 1. ledna.
Schwarzenberg řekl, že by měl pravděpodobně vyrazit v čele delegace, v níž by byl ještě ministr zahraničí následující předsednické země, což je Švédsko, a zástupce Evropské komise.
Francouzské diplomatické zdroje v úterý hovořily i o možné účasti francouzského ministra zahraničí Bernarda Kouchnera, který svolal úterní mimořádnou schůzku, ale jeho jméno Schwarzenberg nezmínil. Šéf české diplomacie také oficiálně neřekl, kdo by jel z EK. Vzhledem ke zkušenostem s Blízkým východem by jím ale patrně měl být vysoký představitel EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Javier Solana.
„Navštívím všechny, kteří mají s tím konfliktem přímé nebo nepřímé spojení, abychom si jako předsednická země udělali obraz toho a uvidíme, čím bychom mohli přispět k míru,“ prohlásil Schwarzenberg. „Asi pojedu v neděli, jak to vidím,“ dodal.
Země EU nemají ve vztahu k Izraeli jednoznačný postoj. Česko přitom patří do tábora spíše stoupenců Izraele.
„Jako Česká republika vůbec nepopíráme přátelení s Izraelem se vším všudy, nicméně vojenské ozbrojené akce vždy považujeme za politováníhodné,“ řekl k tomu Schwarzenberg.
„Od 1. ledna musíme mluvit za celou Evropskou unii, tudíž, řekněme, jsme nalezli společného jmenovatele,“ uvedl. Ministři zahraničí zemí EU v úterý večer vyzvali k „okamžitému a trvalému příměří“ jak Izrael, který vede pátým dnem ofenzívu v palestinském pásmu Gazy, tak hnutí Hamas, jež z Gazy dlouhodobě ostřeluje izraelské území raketami.
„Byli jsme také jednotně toho názoru, že oni tím ostřelováním to vyprovokovali,“ řekl Schwarzenberg na adresu Hamasu. Podle českého ministra panovalo shodné stanovisko, že EU musí vyjednat co nejrychlejší příměří, aby ustalo utrpení civilního obyvatelstva. V prohlášení vydaném po mimořádné ministerské schůzce v Paříži se také uvádí požadavek na neomezený přístup humanitární pomoci do pásma Gazy.
Pro Českou republiku je nový blízkovýchodní konflikt hned v samém počátku předsednictví mimořádnou zkouškou. „Je to první výzva, kde musíme něco dokázat,“ podotkl Schwarzenberg.
Ministr také zažehnával možné obavy ze snahy Paříže si udržet i po skončení nynějšího francouzského předsednictví EU iniciativu v evropské zahraniční politice. Prezident Nicolas Sarkozy se totiž setká již v 1. ledna v Paříži s izraelskou ministryní zahraničí Cipi Livniovou a izraelská média spekulují, že by Sarkozy měl do Izraele zavítat hned v pondělí, tedy pouhý den poté, co do země má dorazit Schwarzenberg.
„To je dvoustranné jednání, tak jako během francouzského předsednictví jsem se s Cipi Livniovou také setkal dvakrát,“ řekl český ministr.
Remy Vlachos šeb

Převzato pomocí RSS: Přečíst celý článek: Schwarzenberg pojede zřejmě v neděli jednat na Blízký východ
Share This