Schwarzenberg: Integrace Balkánu prioritou českého předsednictví
Bělehrad 31. prosince () – Česko se bude za svého předsednictví Evropské unie snažit, aby jedna z jeho priorit – evropská integrace Balkánu – nebyla kvůli globální ekonomické krizi odsunuta na neurčito. Podle bělehradské televizní a rozhlasové stanice B92 to řekl český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg v rozhovoru pro srbskou tiskovou agenturu Beta.
Naznačil prý také, že si je vědom toho, že se k odkladu rozšiřování unie částečně využívá i problém kolem chycení Ratka Mladiče, obžalovaného u mezinárodního tribunálu v Haagu kvůli válečným zločinům v Bosně.
„Po vypuknutí ekonomické krize se tyto otázky odsouvají ještě více do pozadí. V Evropě budou lidé ze strachu o zaměstnání trvat na tom, aby se rozšíření směrem na Balkán odložilo. My proti tomu budeme bojovat,“ cituje Schwarzenberga B92 na svých internetových stránkách. Ministr prý přiznal, že vzhledem k okolnostem bude Česko spokojeno, když se mu alespoň podaří dosáhnout toho, aby se proces integrace nikde nezastavil.
Pokud jde o prioritu, která se týká Srbska, Praha prý udělá vše pro to, aby přesvědčila Nizozemsko a Belgii, že je nutné zahájit hospodářskou spolupráci se Srbskem a také učinit pokrok ohledně zařazení Srbska na „bílý schengenský seznam“ (liberalizace vízového režimu).
„Dokud generál Mladić pobíhá někde na svobodě, je mi naprosto jasné, že narazím na zeď a že se mi nepodaří překonat odpor Nizozemska a Belgie. Skutečně se musí prokázat, že Srbsko plně spolupracuje s haagským tribunálem, i když vím, že se tento problém částečně využívá k tomu, aby se rozšíření unie odložilo až na nějakou neurčitou budoucnost,“ řekl podle B92 šéf české diplomacie.
mik ank

Převzato pomocí RSS: Přečíst celý článek: Schwarzenberg: Integrace Balkánu prioritou českého předsednictví
Share This