Sarkozy chce jet na Blízký východ, souběžně s diplomacií EU
——————–
Ke zpravodajství: FOTO; VIDEO
Rozšířili jsme o prohlášení Sarkozyho, příslušně přepracovali text.
——————–
Paříž 31. prosince (zpravodaj ) – Francouzský prezident Nicolas Sarkozy chce urychlit svou cestu na Blízký východ plánovanou na první lednové dny, aby se angažoval ve zprostředkování míru mezi Palestinci a Izraelem. Prohlásil to dnes ve francouzské televizi. Sarkozy tak hodlá udržet pro francouzskou diplomacii roli, kterou si vydobyla během předsednictví EU, nehledě na to, že předsednictví přebírá od 1. ledna Česko, napsala k tomu dnes agentura Reuters.
„Francie bude nadále působit v Africe i Asii, a samozřejmě na Blízkém východě, který od pondělí navštívím,“ cituje agentura Sarkozyho prohlášení. Podotýká, že oficiálně má dlouho připravovaná prezidentova cesta do Libanonu začínat 6. ledna, což je úterý. Nebylo zatím oznámeno, kam chce Sarkozy letět v pondělí 5. ledna, o kterém mluvil jako o začátku své cesty.
Deník Le Parisien však na svých internetových stránkách uvedl, že v pondělí má Sarkozy navštívit Izrael a západní břeh Jordánu. Chce jednat s izraelskými představiteli a šéfem palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem.
Již v neděli se má do stejné oblasti vypravit šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg, kde chce jako představitel nové předsednické země Evropské unie jednat o možnostech urovnání nejnovějšího konfliktu mezi Izraelem a radikálním palestinským hnutím Hamas. Po úterním setkání ministrů zahraničí EU o tom v Paříži šéf české diplomacie v noci na dnešek informoval .
Schwarzenberg již dříve během dne uvedl, že by měl pravděpodobně vyrazit v čele delegace, v níž by byl ještě ministr zahraničí následující předsednické země, což je Švédsko, a zástupce Evropské komise.
Schwarzenberg předem zažehnával možné obavy ze snahy Paříže udržet si i po skončení nynějšího francouzského předsednictví EU iniciativu v evropské zahraniční politice. Sarkozy se totiž setká již v 1. ledna v Paříži s izraelskou ministryní zahraničí Cipi Livniovou. „To je dvoustranné jednání, tak jako během francouzského předsednictví jsem se s Cipi Livniovou také setkal dvakrát,“ řekl Schwarzenberg.
Francouzské diplomatické zdroje v úterý hovořily i o možné účasti francouzského ministra zahraničí Bernarda Kouchnera, který svolal úterní mimořádnou schůzku, ale jeho jméno Schwarzenberg nezmínil. Šéf české diplomacie také oficiálně neřekl, kdo by jel z EK. Vzhledem ke zkušenostem s Blízkým východem by jím ale patrně měl být vysoký představitel EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Javier Solana.
„Navštívím všechny, kteří mají s tím konfliktem přímé nebo nepřímé spojení, abychom si jako předsednická země udělali obraz toho a uvidíme, čím bychom mohli přispět k míru,“ prohlásil Schwarzenberg. „Asi pojedu v neděli, jak to vidím,“ dodal.
„Od 1. ledna musíme mluvit za celou Evropskou unii, tudíž, řekněme, jsme nalezli společného jmenovatele,“ uvedl. Ministři zahraničí zemí EU v úterý večer vyzvali k „okamžitému a trvalému příměří“ jak Izrael, který vede pátým dnem ofenzívu v palestinském pásmu Gazy, tak hnutí Hamas, jež z Gazy dlouhodobě ostřeluje izraelské území raketami.
„Byli jsme také jednotně toho názoru, že oni tím ostřelováním to vyprovokovali,“ řekl Schwarzenberg na adresu Hamasu. Podle českého ministra panovalo shodné stanovisko, že EU musí vyjednat co nejrychlejší příměří, aby ustalo utrpení civilního obyvatelstva. V prohlášení vydaném po mimořádné ministerské schůzce v Paříži se také uvádí požadavek na neomezený přístup humanitární pomoci do pásma Gazy.
Pro Česko je nový blízkovýchodní konflikt hned v samém počátku předsednictví mimořádnou zkouškou. „Je to první výzva, kde musíme něco dokázat,“ podotkl Schwarzenberg.
ik Remy Vlachos šeb

Převzato pomocí RSS: Přečíst celý článek: Sarkozy chce jet na Blízký východ, souběžně s diplomacií EU
Share This