Rodiče těžce nemocných dětí budou od ledna pobírat příspěvky déle
Praha 30. prosince () – Rodiče těžce nemocných dětí budou od ledna pobírat rodičovský příspěvek déle než rodiče zdravých potomků. V příštím roce to bude až do deseti let dítěte, od roku 2010 pak až do 15 let. Pro děti do sedmi let příspěvek činí 7600 korun, pro starší 3000 korun. Počítá s tím novela o státní sociální podpoře, která začne 1. ledna platit. Podle ní navíc v Praze v novém roce začnou o dávkách místo místo radnic rozhodovat úřady práce, tedy stejně jako jinde v Česku.
V republice je kolem 55.000 dlouhodobě nemocných dětí, zhruba polovina z nich má těžkou chorobu. Postižené děti dostávají od státu příspěvky na péči od 3000 do 11.000 korun podle jejich závislosti na pomoci. Těžce nemocní chlapci a děvčata tuto možnost nemají. Podle zákonodárců tedy novela „zrovnoprávní“ rodiny dětí s handicapem s rodinami s dětmi s těžkou chorobou. Jim zlepší situaci. Rodičovský příspěvek se u zdravých dětí vyplácí maximálně do čtyř let.
V příštím roce by do rodičovské pro vážně nemocné děti měla putovat téměř miliarda. V roce 2010, kdy se příspěvek začne vyplácet až do 15 let věku dítěte, by to podle odhadů mělo být asi 1,9 miliardy korun.
Nová zákonná úprava přinese v metropoli i změnu ve vyplácení státní sociální podpory. Dosud o ní rozhodovaly úřady jednotlivých městských částí, nově to budou úřady práce. Lidé si zatím budou pro peníze od státu chodit na stejná pracoviště, a to nejméně ještě v příštích dvou letech. Ministerstvo práce upozornilo na to, že by se přechodně doba rozhodování o dávkách v některých případech mohla prodloužit z nynějších 30 dní až na dvojnásobek.
O poskytnutí dávek rozhodují v ostatních krajích úřady práce už od dubna 2004. Proti jejich rozhodnutí se lidé mohou odvolat ke krajským úřadům. Pražané budou nadále svá případná odvolání adresovat magistrátu.
Podle ministra práce Petr Nečas (ODS) přesun dávek z pražských radnic do úřadu práce situaci v zemi sjednocuje a zjednodušuje. Činnost úřadů práce totiž hradí státní rozpočet, radnice dostávaly jen příspěvek. Stěžovaly si na to, že je současný stav zatěžuje a doplácejí na něj. Postupně by se spolu s agendou měly přesunout i úředníci. Mělo by jich být přes 260. V pražském úřadu práce nyní pracuje celkem asi 240 lidí, po změně jejich počet i kvůli zajištění informačního systému vzroste na 570.
Státní sociální podporu tvoří rodičovský příspěvek, přídavky na dítě, porodné, sociální příplatek a některé další dávky. V Praze se letos od ledna do konce listopadu na sociálních dávkách vyplatilo celkem 3,7 miliardy korun, v celé ČR to bylo přes 38,5 miliardy korun.
jnd ktk mkv

Převzato pomocí RSS: Přečíst celý článek: Rodiče těžce nemocných dětí budou od ledna pobírat příspěvky déle
Share This