Rath: Odstupné bralo kromě Benešova i vedení kladenské nemocnice
Benešov 29. prosince () – Bývalý ředitel benešovské nemocnice Miroslav Petrík, který v listopadu opustil funkci, a jeho tři náměstci si vyplatili odstupné v celkové výši šest milionů korun. Podle středočeského hejtmana Davida Ratha (ČSSD) existuje podezření, že podobně postupovalo i bývalé vedení krajské nemocnice v Kladně. „Byť tam nejde o milionové částky, spíš v řádu desítek, možná stovek tisíc korun,“ řekl dnes Rath .
O neobvyklém odstupném bývalého managementu benešovské nemocnice informovaly dnešní Hospodářské noviny (HN). Petrík, který získal dva miliony, tvrdí, že si peníze zaslouží. Nemocnice je nyní zadlužená a musela si vzít překlenovací úvěr, aby měla na mzdy. Rath proto pověřil právníky, aby zjistili, zda se bývalé vedení nedopustilo krádeže, zpronevěry nebo poškození práv akcionáře.
Odstupné pro bývalé vedení včetně odvodů na zdravotní a sociální pojištění zatížilo benešovskou nemocnici podle Ratha osmi až devíti miliony korun. „Nemocnice této velikosti, když vyplácí personálu odměny, většinou rozděluje kolem pěti milionů korun pro všechny. Vychází to v průměru kolem 3000 až 4000 Kč na jednoho zaměstnance, takže si čtyři lidi vyplatili to, co mělo být určeno na odměny pro veškerý personál této nemocnice,“ dodal Rath. Je to podle něj šokující i z toho důvodu, že nemocnice není v dobrém ekonomické situaci a řada jejích provozů je v havarijním stavu.
„Odměna je adekvátní práci, kterou jsem za tři roky pro nemocnici udělal,“ řekl HN Petrík, který si tak letos vydělal 3,6 milionu korun.
Systém řízení pěti středočeských nemocnic za vlády bývalého hejtmana Petra Bendla (ODS) umožňoval, aby si manažeři určovali výši svého odchodného sami. Petríkovi i jeho náměstkům schválilo odchodné představenstvo benešovské nemocnice. V něm seděli právě Petrík a jeho náměstci. Společně uzavřeli vloni tajné dodatky manažerských smluv, které jim zajišťují takzvané zlaté padáky za všech okolností. Bendl tvrdí, že tyto odměny jsou amorální a že o nich nevěděl.
Nemocnice si vzala úvěr 25 milionů korun na nákup počítačového tomografu. Nyní si musela vzít překlenovací úvěr, aby měla na mzdy.
Podle Ratha se už podobná situace ve středočeských krajských nemocnicích nemůže opakovat, protože mimořádné odměny nebo zvýšení platu teď schvaluje hejtman.
Petrík patří mezi šestici ředitelů, které téměř okamžitě po svém nástupu do úřadu hejtmana Středočeského kraje Rath odvolal. Kromě Benešova se vedení nemocnic měnilo v Kolíně, Berouně, Kladně, Příbrami a Mladé Boleslavi.
vit jt dp

Převzato pomocí RSS: Přečíst celý článek: Rath: Odstupné bralo kromě Benešova i vedení kladenské nemocnice
Share This