Rath chce převést do vlastnictví kraje kutnohorskou nemocnici
Kutná Hora 31. prosince () – Středočeský hejtman David Rath (ČSSD) by chtěl převést do vlastnictví kraje kutnohorskou městskou nemocnici. Jako důvod uvádí to, že nemocnice má potíže a kraj by ji mohl zachránit. Podobně chce hejtman postupovat i v případě nemocnic v Neratovicích a Mělníku. Informuje o tom dnešní středočeská příloha Mladé fronty Dnes.
„Kutnohorská nemocnice je jedna z těch, které mají velké problémy. Je to tam jako na skluzavce, odcházejí jim zdravotní sestry a lékaři a zrušila se tam některá oddělení,“ poukázal Rath na situaci, kdy byla v nemocnici zrušena porodnice a dětské oddělení. Začátkem roku chce proto kutnohorským radním poslat oficiální dopis, v němž je vyzve, aby nemocnici bezplatně převedli pod správu Středočeského kraje.
Případný převod by však mohl být podle deníku složitější. Nemocnici totiž neprovozuje město, ale soukromá společnost Medistyl-Pharma, jíž Kutná Hora zařízení na deset let pronajala. Předtím muselo město ze svého rozpočtu dotovat provoz nemocnice ročně 20 miliony korun, takhle získalo za nájemné na deset let 11 milionů Kč. Pokud by nyní město mělo převést nemocnici pod správu hejtmanství, muselo by se nejdříve vyvázat ze smluv s nájemcem.
Rath v tom komplikaci nevidí. „Neměl by to být pro město problém. Společnost porušila smlouvu tím, že zrušila oddělení. Přitom se zavázala, že zajistí fungování všech služeb. Už to je důvod, aby město smlouvu okamžitě vypovědělo,“ míní.
Jenže podle vedení radnice bylo ve smlouvě uvedeno, že nový provozovatel sice zachová všechna oddělení, ale pokud to bude ekonomicky únosné. Ale například v kutnohorské porodnici se ročně narodilo jen kolem 200 dětí.
Ředitel nemocnice a společnosti Medistyl Pharma Jaroslav Řehák podotkl, že za rok bylo do nemocnice investováno asi 30 milionů korun. Nyní například opravují operační sály. „Dobrovolně bychom se jí nechtěli zbavit. Převzít nemocnici mi připomíná znárodňování majetku. Kraj by ji tedy měl koupit, my jsme ji také bezplatně od města nepřevzali,“ řekl.
khj snm

Převzato pomocí RSS: Přečíst celý článek: Rath chce převést do vlastnictví kraje kutnohorskou nemocnici
Share This