První parlamentní schůzi v novém roce bude mít tradičně Senát
Praha 30. prosince () – První parlamentní schůze v příštím roce bude tradičně patřit senátorům. Sejdou se týden po Novém roce, aby 8. ledna rozhodovali především o novém trestním kodexu. Poslanci mají zatím své nejbližší zasedání naplánováno na 3. února, kdy by měli schvalovat mimo jiné lisabonskou smlouvu, která má zavést nová pravidla fungování EU. Zhruba ve stejném termínu by měl projednávání smlouvy dokončit také Senát.
V obou komorách schválení tohoto dokumentu, což prosazují hlavně ČSSD, KDU-ČSL a Strana zelených, závisí na souhlasu alespoň části občanských demokratů. Někteří zákonodárci ODS s podporou přinejmenším váhají. Obávají se mimo jiné snížení vlivu menších zemí EU ve prospěch větších kvůli převodu kompetencí do Bruselu. ODS iniciovala i přezkum souladu smlouvy s ústavním pořádkem, Ústavní soud ale rozpory nenašel.
Potíže může mít v Senátu i nový trestní kodex, a to zejména kvůli snížení hranice trestní odpovědnosti pro legální sexuální styk z 15 na 14 let věku. Problém s tím mají například lidovci. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) už nabídl, že by zachování současné hranice mohla řešit dílčí novelizace během příštího roku. Nový zákoník, který má trestné činy rozlišit na zločiny a přečiny, zpřísnit tresty za násilné zločiny a materiální pojetí trestného činu nahradit formálním, by se měl začít používat až od 1. ledna 2010.
Senátoři mají na programu schůze také senátorské novely. Například zpřísnění loterijních pravidel, zavedení velikonočního Velkého pátku mezi státní svátky a korespondenční formy hlasování při parlamentních volbách pro Čechy v zahraničí.
Normy, které krátce před Vánocemi schválila sněmovna, na programu nejbližší schůze Senátu nejsou. „Dá se téměř stoprocentně říci, že nebudou,“ řekl dnes předseda horní komory Přemysl Sobotka (ODS). Ostře sledovaným je hlavně opoziční návrh na zrušení všech regulačních poplatků ve zdravotnictví, který je vzhledem k vládní většině v horní komoře neprosaditelný. Koalice chce poplatky do určité míry zachovat.
„Čekáme na určitou koaliční dohodu na téma, co udělat s těmito poplatky. Protože závěr ze sněmovny je velmi nešťastný a reakce ať už od nemocnic, nebo od lékařů – praktiků jsou výrazně proti němu,“ uvedl Sobotka. Věří, že koaliční návrh by podpořil nejen Senát, ale poté také většina sněmovny. Předseda ČSSD Jiří Paroubek ještě před Vánocemi pohrozil vyslovením nedůvěry koaliční vládě, pokud se koalice pokusí v Senátu zvrátit zrušení poplatků bez dohody s jeho stranou.
mhm pba

Převzato pomocí RSS: Přečíst celý článek: První parlamentní schůzi v novém roce bude mít tradičně Senát
Share This