Pospíšil předloží vládě návrh na přímou volbu prezidenta
Praha 31. prosince () – Čeští občané si možná při příštích prezidentských volbách budou moci zvolit hlavu státu přímo. Počítá s tím novela Ústavy, kterou v pondělí předloží k projednání vládě ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). Návrh má tři varianty, podle kterých by lidé o budoucím prezidentovi mohli hlasovat v jednom, dvou nebo třech kolech. Nový ústavní zákon by v případě schválení mohl začít platit od poloviny roku 2010.
První varianta vypracovaná ministerstvem spravedlnosti počítá s jednokolovým systém volby, kdy vítězí kandidát s největším počtem hlasů. V případě, že nastane mezi kandidáty rovnost hlasů, koná se opakovaná volba. Nastane-li tato situace podruhé, rozhodne mezi kandidáty los. Podle ministerstva tento způsob nejlépe odpovídá snaze vybrat do čela státu výraznou a kvalitní osobnost, zvyšuje však riziko nezvolení prezidenta a opakování voleb.
Riziko nutnosti pořádat více voleb se podle ministerstva snižuje ve vícekolových systémech. Návrh proto obsahuje i klasickou dvoukolovou verzi, kdy do druhé volby postupují dva nejúspěšnější kandidáti, pokud v prvním kole nikdo nezíská nadpoloviční většinu. Tedy způsob volby, jakým nyní veřejnost vybírá senátory.
Třetí variantou je takzvaná francouzská. Do druhého kola by podle ní v případě prvního kola bez vítěze s nadpolovičním počtem hlasů postoupili všichni kandidáti, kteří by získali víc než 12,5 procenta.
Pospíšil již dříve uvedl, že novela ústavního zákona nebude obsahovat změny kompetencí hlavy státu. Právo navrhovat kandidáta na prezidenta republiky by měli občané ČR starší 18 let, podmínkou kandidatury by pak byla petice podepsaná alespoň 20.000 českými občany. Kandidáta by mohla navrhnout také skupina nejméně 20 poslanců nebo deseti senátorů.
Volby prezidenta republiky by měl nově vyhlašovat předseda Senátu, který je dosud vyhlašoval pouze v případě rozpuštění Poslanecké sněmovny. Parlament by také podle ministerstva už neměl mít právo rozhodovat o tom, že prezident nemůže svůj úřad ze závažných důvodů vykonávat. Tato změna by však vyžadovala další úpravu ústavy.
Vypracováním předlohy zákona o přímé volbě prezidenta pověřila Pospíšila na počátku července vláda. Koalice není jednotná v otázce případného způsobu přímé volby ani v tom, zda má mít nově volený prezident i jiné kompetence než nyní. Lidovci si přejí zůstat u současných pravomocí prezidenta, ODS uvažuje o jejich rozšíření.
ado pba

Převzato pomocí RSS: Přečíst celý článek: Pospíšil předloží vládě návrh na přímou volbu prezidenta
Share This