Parlament má v programu devět akcí k českému předsednictví EU
Praha 31. prosince () – Český parlament má ve svém programu devět větších akcí, které se budou konat v době českého předsednictví EU. Dvě se uskuteční v Bruselu, sedm v Praze. Zákonodárci se na nich mimo jiné zaměří na řešení hospodářské krize či na problematiku migrace. Podrobnosti jsou na parlamentních stránkách pro evropské předsednictví . ČR se do čela sedmadvacítky postaví na šest měsíců se začátkem nového roku.
Hlavní akcí českého předsednického půlroku se pro české zákonodárce zřejmě stane společné zasedání se členy Evropského parlamentu, které se odehraje 16. a 17. února v Bruselu. Zde se 19. a 20. ledna sejdou i sněmovní výbor pro evropské záležitosti a senátní výbor pro EU s výborem Evropského parlamentu pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci. Zaměří se na vývoj v oblasti svobody, bezpečnosti a práva.
Další program bude mít parlament v Praze. Začátkem dubna čeká českou metropoli parlamentní konference o bezpečnosti životního prostředí. Předsedové příslušných výborů budou 25. a 26. ledna jednat o energetice, o zhruba měsíc později o integrovaném záchranném systému a legální i ilegální migraci, začátkem března o ekonomických vztazích EU a Ameriky a koncem dubna o finančních perspektivách po roce 2013. Před polovinou května se sejdou evropské parlamentní výbory.
Sněmovní výbor pro evropské záležitosti a jeho předseda by měl podle seznamu akcí hrát při předsednictví významnou roli. Výbor ale už přes rok svého šéfa nemá. Tento post obsadili po parlamentních volbách v roce 2006 zelení. Zastával ho Ondřej Liška. Opustil ho poté, co se stal ministrem školství. Začátkem listopadu si členové výboru z koaličních řad zvolili do svého čela Kateřinu Jacques (SZ), opoziční zákonodárci se volby nezúčastnili. Sněmovna novou šéfku ani při opakovaném hlasování ve funkci nepotvrdila.
Výbor vede už přes rok jeho místopředseda Petr Krill (ODS). Původně chtěl na prosincové schůzi dolní komory znovu předložit návrh na potvrzení Jacques ve funkci, zasedání ale zkrachovalo.
Zástupci parlamentu uzavřeli s vládou dohodu o tom, že budou své akce v době předsednictví vzájemně koordinovat. Sladit je chtějí časově, technicky i tematicky.
ktk mkv

Převzato pomocí RSS: Přečíst celý článek: Parlament má v programu devět akcí k českému předsednictví EU
Share This