Paříž kvůli situaci v Gaze svolala mimořádnou schůzi ministrů EU
Do klíčových slov jsme doplnili ČR a předsednictví.
——————–
Paříž/Brusel/Praha 29. prosince (zpravodaj ) – Francie, která do konce roku předsedá Evropské unii, dnes kvůli napjaté situaci v palestinském pásmu Gazy svolala na úterní podvečer do Paříže mimořádnou schůzku ministrů zahraničí členských zemí EU. Novináře o tom informovalo francouzské předsednictví.
Šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg podle své mluvčí Zuzany Opletalové kvůli schůzce zruší dovolenou v Rakousku a odjede do Paříže.
Česko od Francie úderem 1.ledna převezme na půl roku předsednickou roli v EU.
Izraelská armáda už třetí den vede ofenzivu proti radikálnímu islámskému hnutí Hamas, které ovládá pásmo Gazy, z něhož radikálové ostřelují izraelské území. Operace si už vyžádaly více než 300 obětí. Izrael zdůrazňuje, že jeho akce jsou reakcí na útoky radikálů. EU v minulých dnech obě strany vyzvala k uklidnění situace.
Francie během svého předsednictví 27člennému bloku v uplynulých měsících svolala hned několik mimořádných schůzek, včetně těch na nejvyšší úrovni. Příčinou byl srpnový rusko-gruzínský konflikt či finanční krize a její dopady na evropskou ekonomiku.
Francouzský prezident Nicolas Sarkozy dal také podle dnešního prohlášení své kanceláře najevo, že se chce i nadále angažovat ve zprostředkování míru mezi Palestinci a Izraelem. Dnes kvůli tomu hovořil s egyptským prezidentem Husním Mubarakem, počátkem ledna se zase chystá ve francouzské metropoli setkat s šéfkou izraelské diplomacie Cipi Livniovou.
pkt šeb

Převzato pomocí RSS: Přečíst celý článek: Paříž kvůli situaci v Gaze svolala mimořádnou schůzi ministrů EU
Share This