Osek si v sobotu připomene 75 let od nelsonské tragédie
Osek (Teplicko) 31. prosince () – V Oseku na Teplicku si v sobotu budou různými akcemi připomínat 75 let od největšího důlního neštěstí v Podkrušnohoří, při kterém na dole Nelson zahynulo 144 horníků. Eva Frantová z Informačního a turistického centra Osek informovala, že ve městě jsou pro účastníky vzpomínek připraveny exkurze i různé pietní akce.
V rámci oslav se lidé budou moci podívat například do Podkrušnohorského technického muzea na bývalém dole Julius III mezi Mostem a Litvínovem, kde je expozice věnovaná historii dobývání a zpracování uhlí v centrální části severočeské hnědouhelné pánve. Připraveny jsou i ukázky povrchové těžby na dole Bílina. Odpoledne se postupně uskuteční pietní akty na hřbitově, u bývalého dolu Nelson a u pomníku tragédie. Navečer je naplánován průvod na Klášterní náměstí.
Na dole Nelson u Oseka 3. ledna 1934 explodoval nahromaděný uhelný prach. Příčinu výbuchu se nikdy nepodařilo zjistit. Oběťmi největšího důlního neštěstí v podkrušnohorské pánvi byli čeští i němečtí horníci. Na připomínku proto každoročně přijíždějí jak horníci z Čech, tak z Německa.
Tragédii v Oseku připomíná památník, na kterém jsou jména všech obětí. Vznikl v roce 1935 a tvoří ho sousoší truchlících rodičů mrtvého horníka. Podle návrhu architekta Josefa Gruse ho vytvořil sochař Karel Pokorný. V roce 1978 byl pomník prohlášen národní kulturní památkou. V roce 1991 část bronzových desek se jmény obětí ukradl zloděj, policii se je však podařilo najít. Znovu se cílem zlodějů stal v roce 2004. Loni radnice pomník opravila, jména jsou nyní na deskách z plastu, které kov pouze imitují.
vlu vju

Převzato pomocí RSS: Přečíst celý článek: Osek si v sobotu připomene 75 let od nelsonské tragédie
Share This