Obce v Krušnohoří chtějí stavět vodovod a posílit svou bezpečnost
Boží Dar (Karlovarsko) 29. prosince () – Obce v centrálním Krušnohoří v čele s Božím Darem chtějí získat z dotačních programů Evropské unie peníze na stavbu vodovodní sítě a posílení požární bezpečnosti. Protože se ke společnému projektu spojilo pět obcí z české i německé strany hranice, je velká šance na peníze dosáhnout. EU podporuje zejména projekty, z nichž lze vyčíst přínos pro partnery na obou stranách hranice, informoval starosta Božího Daru Jan Horník.
Kromě Božího Daru jsou partnery projektů Loučná pod Klínovcem, Jáchymov a z německé strany Kurort Oberwiesenthal a Breitenbrunn. Propojení sítě vodovodů je prakticky připraveno na německé straně, na české je zatím v různém stádiu rozpracovanosti, uvedl Horník. Podle něho mají Němci výhodu, že například na výkopové práce nepotřebují stavební povolení. „Vodovodní řad by měl fungovat tak, aby se v žádné z obcí nemohlo stát, že například v době sucha nebude dost vody,“ poznamenal Horník.
Studie počítá s tím, že jedna z větví zamýšleného vodovodu povede rovněž přes nejvyšší krušnohorský vrchol Klínovec. Právě dostatek vody je jednou z podmínek pro obnovu horského hotelu na Klínovci. Dostatek vody potřebuje i tamější skiareál. Před zahájením nové sezony byly obavy, zda jí bude dost pro umělé zasněžování. „Náklady na projekt jsou odhadovány na několik desítek milionů korun. Snad do dvou let by mohly být všechny podklady připraveny tak, abychom o peníze požádali,“ řekl Horník.
Mnohem dál je projekt bezpečnostní. Žádost o podporu z evropských fondů už Boží Dar jako vedoucí partner podal. Předpokládané náklady jsou 50 milionů korun. Za ně má například v Božím Daru vzniknout nová požární stanice, Loučná opraví všechny požární hydranty, Jáchymov si pořídí rychlé zásahové vozidlo a vyprošťovací techniku. „Pro Kurort Oberwiesenthal počítáme s hasičským autem se speciálním žebříkem. V Breitenbrunnu zase vznikne centrální sklad materiálu pro případy živelních katastrof,“ dodal starosta.
Vladimír Meluzín vju

Převzato pomocí RSS: Přečíst celý článek: Obce v Krušnohoří chtějí stavět vodovod a posílit svou bezpečnost
Share This