Novoroční pochod Brnem připomene konec moravské samosprávy
Brno 30. prosince () – Novoroční pochod se svíčkami připomene Brňanům 60. výročí konce moravské samosprávy. Letité zemské uspořádání státu zrušila s platností od 1. ledna 1949 komunistická vláda, která Československo rozdělila na kraje. „Je zarážející, že ostudná situace trvá dodnes,“ řekl dnes Josef Pecl z Moravského národního kongresu, jenž pořádá brněnskou manifestaci.
Promoravští aktivisté se potkají na Nový rok v podvečer u brněnské Nové radnice, kde kdysi zasedal zemský sněm. S lucernami a lampiony chtějí projít přes historický střed města na Moravské náměstí. Před Janáčkovým divadlem pak zapálí svíčky.
Po obnově moravské samosprávy volá od začátku 90. let řada občanských sdružení a politických stran, které měly také zastoupení v parlamentu. V posledních letech aktivisté spojení v politické straně Moravané žádných volebních úspěchů nedosáhli, jejich činnost ale pokračuje. Poslední větší veřejné akce uspořádali zastánci moravské samosprávy 3. října v Praze a o den později v Brně, kde pochod přilákal asi 60 lidí s červenozlatými vlajkami a erby s orlicí.
Aktivisté věří, že navrácení historických práv Moravě zůstává pouze otázkou času. „Relikty totality jsou v Evropě 21. století neudržitelné,“ uvedl Pecl. Domnívá se, že komunisté zemské zřízení zrušili ve snaze centralizovat vládu a pomstít se Moravě, kde měli menší podporu voličů než v Čechách. Po roce 1949 byla Morava znovu dělena na kraje v letech 1960 a 2000, přičemž ani tehdy dělení nerespektovalo staré zemské hranice.
tmd dp

Převzato pomocí RSS: Přečíst celý článek: Novoroční pochod Brnem připomene konec moravské samosprávy
Share This