Novinky.cz: Aféra bývalého plzeňského zastupitele míří k soudu
Plzeň 29. prosince () – Policisté uzavřeli korupční aféru bývalého plzeňského zastupitele a radního prvního městského obvodu Petra Tofla (ODS). Informuje o tom server Novinky.cz. Šéfka plzeňského státního zastupitelství Antonie Zelená potvrdila deníku Právo, že na čtyřicetiletého politika podala obžalobu k soudu.
„Je podezřelý z trestných činů nepřímého úplatkářství a padělání a pozměňování veřejné listiny,“ uvedla Zelená. Společně s Toflem usedne na lavici obžalovaných také plzeňský notář Zdeněk Veverka, který podle policie pomohl Toflovi k obhajobě podvodně vyrobeným důkazem, píše server. Oběma mužům hrozí podle serveru v případě uznání viny až dva roky vězení.
Policie nejprve vyšetřovala případ vydírání podnikatele a bývalého vlastníka společnosti Blue Earth Tomáše Friče. Za to je trestně stíhán někdejší ředitel Blue Earth a bývalý Fričův zaměstnanec Jiří Galoda. Zatčení Galody odstartovalo druhý případ, korupční kauzu politika Tofla. Při domovní prohlídce u Galody našla policie nahrávku, na níž Tofl od Galody přebírá úplatek. Tofl podle serveru údajně před třemi lety převzal úplatek ve výši půl milionu korun od Galody za to, že zajistí urychlení reklamačních oprav na městském objektu u mostu Milenia, který měla jmenovaná společnost v pronájmu a provozovala tam garáže.
„Z nahrávky je naprosto jasné, na co těch půl miliónu bylo určeno,“ řekl Právu Frič, který peníze podle serveru pro Tofla připravil. „Potřebovali jsme, aby město zatlačilo na zhotovitele stavby, který měl v rámci záruky napravit chyby, které znemožňovaly využít objekt v plném rozsahu. V tom měl právě Tofl pomoci a využít přitom kontakty a úzké vazby na špičky ODS, která tehdy prakticky ovládala radnici,“ uvedl pro Právo Frič.
Server uvádí, že objekt není dodnes opraven. „Z vyšetřování nevyplývá, jestli se Tofl o něco pokusil, anebo jen předstíral, že to dokáže zařídit, aby z firmy vylákal peníze. Frič tvrdí, že půl milionu byla jen jakási záloha s tím, že jakmile se s opravami pohne, měly být Toflovi vyplaceny další peníze,“ píšou Novinky.cz.
Právo již v polovině října uvedlo, že policejní důstojník vyšetřující korupční Toflovu aféru byl z případu odvolán. Všechny spisy musel nastudovat nový vyšetřovatel.
gbt dp

Převzato pomocí RSS: Přečíst celý článek: Novinky.cz: Aféra bývalého plzeňského zastupitele míří k soudu
Share This