Mostecká knihovna láká i na výstavy či filmová představení
Most 30. prosince () – Městská knihovna v Mostě letos uspořádala o třetinu více výstav než v loňském roce. Návštěvníci měli letos 37 příležitostí zhlédnout díla významných i méně známých umělců, řekl dnes ředitel knihovny Tomáš Ondrášek. Knihovna vedle tradiční výpůjčky knižních titulů či časopisů pořádá také filmová představení. V suterénní místnosti bývalého zábavního podniku uvádí zajímavá díla jednou týdně filmový klub, sobota je vyhrazena pohádkám pro děti.
Výstavy si podle Ondráška našly své pravidelné diváky a zařadily se mezi mostecké kulturní události. Zatím poslední expozicí je prodejní výstava signovaných litografií zakladatelů amerického pop-artu ze 60. a 70. let minulého století a výstava hrnků a váz ze sbírky společnosti Český porcelán Dubí.
„Obě zajímavé výstavy si zájemci mohou prohlédnout či některé z děl zakoupit už pouze dnes. Na polovinu ledna už jsme ale domluvili výstavu prací sochaře a výtvarníka Pavla Opočenského. Ukázalo se, že umělec má k Mostu velmi osobní vztah. Jeho nevlastním otcem, který ho od útlého věku vychovával, je Ivan Holub, významný herec místní činoherní scény. Bohužel, herec 23. prosince zemřel v Českých Budějovicích, kde v posledních letech žil,“ uvedl Ondrášek.
Knihovna v sedmdesátitisícovém Mostě eviduje na 10.000 klientů, z nich je podle Ondráška zhruba 7000 aktivních čtenářů. „Počítám k nim čtenáře, kteří si vypůjčí knihu alespoň jedenkrát za měsíc. Patříme k nejlevnějším knihovnám na severu Čech, roční poplatek činí 120 korun. I my se ale musíme potýkat s růstem nákladů, od ledna proto čtenářský průkaz podraží o 30 korun,“ doplnil.
Knihovna letos zakoupila 7417 nových knižních titulů, což je o 321 méně než loni, ve srovnání s rokem 2006 je to však o 2040 knih více. Celkem si lidé od ledna půjčili 396.064 knih, zapsalo se 1198 nových čtenářů.
„Počet nově zakoupených titulů i vypůjčených knih lze těžko porovnávat. Na nákup máme vyčleněno každý rok zhruba stejně peněz, takže jde o to, zda zakoupíme více levnějších, či méně dražších knih. Zájem o knihy těžko ovlivníme. Obecně však platí, že internet zatím knihy nevytlačil, počet výpůjček je meziročně srovnatelný,“ dodal Ondrášek.
fkj vju

Převzato pomocí RSS: Přečíst celý článek: Mostecká knihovna láká i na výstavy či filmová představení
Share This