Ministři zahraničí EU se sešli, aby projednali situaci v Gaze
——————–
Ke zpravodajství: FOTO; VIDEO
V 6. odstavci jsme opravili nesprávné datum 2. ledna na správné 1. ledna.
——————–
Paříž 30. prosince (zpravodaj ) – Ministři zahraničí zemí Evropské unie se dnes večer sjeli do Paříže, aby projednali blízkovýchodní situaci, která se zdramatizovala vojenskými operacemi Izraele v palestinském pásmu Gazy. Schůzku svolal po dohodě s Českou republikou, která od 1. ledna přebírá předsednictví EU, francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner. Na jednání zamířil i šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg.
Ministři mají posoudit, jak by unie mohla přispět k řešení krize a patrně budou adresovat výzvu Izraeli a radikálnímu hnutí Hamas, aby urychleně zastavily boje. Z dnešního vyjádření izraelského ministra vnitra Meira Šitrita, který prohlásil, že „není místo pro příměří“, nicméně vyplývá, že přinejmenším v příštích dnech nebude EU v tomto bodě vyslyšena.
Kouchnerovi proto leží na srdci, aby se uplatňovalo takzvané humanitární příměří, jehož podstatou je alespoň dočasné přerušování bojů, aby se do postižených oblastí mohla nerušeně dodávat humanitární a zdravotnická pomoc. Francouzský ministr již o tom s představiteli izraelské vlády jedná a své evropské kolegy má seznámit s dosavadními výsledky svého úsilí. Izrael zatím do oblasti konfliktu nedovoluje vstupovat nikomu, tedy ani humanitárním organizacím, ani cizím diplomatům nebo novinářům.
Izraelská armáda zahájila před několika dny ofenzivu proti Hamasu, který ovládá pásmo Gazy, z něhož radikálové ostřelují izraelské území.
Diplomatické zdroje ze zemí EU hovoří o obnovení pozorovatelské mise unie na hraničním přechodu Rafah, který odděluje pásmo Gazy od Egypta. Pokud to jednotlivé strany přijmou, mohla by být tato mise, která byla přerušena, rozšířena i na přechody mezi Izraelem a Gazou a umožnit případně zmírnění blokády palestinských území.
Spekuluje se, že by do oblasti mohli osobně zamířit i Kouchner spolu se Schwarzenbergem. Už 1. ledna přijede do Paříže izraelská ministryně zahraničí Cipi Livniová na jednání s prezidentem Nicolasem Sarkozym.
Země EU nemají ve vztahu k Izraeli, s nímž se začala unie v poslední době sbližovat, jednoznačný postoj. Vyvážit se ho snaží jednak odsouzením „provokací“ Hamasu, který konflikt odstartoval ostřelováním Izraele raketami, ale zároveň i izraelského „vojenského řešení“. EU se pustila do takzvané „zesílené spolupráce“ s židovským státem, kterou mají korunovat summity EU-Izrael. První se má uskutečnit někdy na konci půlročního českého předsednictví, ale některé diplomatické zdroje připouštějí, že by vrcholná schůzka mohla být kvůli nynějšímu konfliktu odložena.
rv šeb

Převzato pomocí RSS: Přečíst celý článek: Ministři zahraničí EU se sešli, aby projednali situaci v Gaze
Share This