Ministři zahraničí EU jednají o situaci v Gaze
——————–
Ke zpravodajství: FOTO; VIDEO
Doplnili jsme informaci o chystané cestě Schwarzenberga na Blízký východ. Dodali jsme telefonickou konferenci členů blízkovýchodního kvartetu.
——————–
Paříž 30. prosince (zpravodaj ) – Ministři zahraničí zemí Evropské unie se dnes večer sjeli do Paříže, aby projednali blízkovýchodní situaci, která se zdramatizovala vojenskými operacemi Izraele v palestinském pásmu Gazy. Schůzku svolal po dohodě s Českou republikou, která od 1. ledna přebírá předsednictví EU, francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner. Na jednání zamířil i šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg.
Ministři zvažují, jak by unie mohla přispět k řešení krize, a patrně budou adresovat výzvu Izraeli a radikálnímu hnutí Hamas, aby urychleně zastavily boje. Z dnešního vyjádření izraelského ministra vnitra Meira Šitrita, který prohlásil, že „není místo pro příměří“, nicméně vyplývá, že přinejmenším v příštích dnech nebude EU v tomto bodě vyslyšena.
Kouchnerovi proto leží na srdci, aby se uplatňovalo takzvané humanitární příměří, jehož podstatou je alespoň dočasné přerušování bojů, aby se do postižených oblastí mohla nerušeně dodávat humanitární a zdravotnická pomoc. Francouzský ministr již o tom s představiteli izraelské vlády jedná a své evropské kolegy chce seznámit s dosavadními výsledky svého úsilí.
Izrael zatím do oblasti konfliktu nedovoluje vstupovat nikomu, tedy ani humanitárním organizacím, ani cizím diplomatům nebo novinářům. Do pásma nicméně pouští nezbytnou humanitární pomoc a je podle dnešního prohlášení mluvčího izraelského premiéra ochoten zintenzívnit spolupráci se zahraničními organizacemi a vládami pro zajištění plynulých dodávek pomoci pro obyvatelstvo Gazy.
O situaci v Gaze dnes telefonicky jednal i takzvaný blízkovýchodní kvartet tvořený EU, OSN, USA a Ruskem. Kvartet vyzval k okamžitému zastavení bojů v Gaze v rámci „plně respektovaného“ příměří, citovala agentura AFP z komuniké vydaného OSN po konferenci členů kvartetu.
Izraelská armáda zahájila před několika dny ofenzivu proti Hamasu, který ovládá pásmo Gazy, z něhož radikálové ostřelují izraelské území.
Diplomatické zdroje ze zemí EU hovoří o obnovení pozorovatelské mise unie na hraničním přechodu Rafáh, který odděluje pásmo Gazy od Egypta. Pokud to jednotlivé strany přijmou, mohla by být tato mise, která byla přerušena, rozšířena i na přechody mezi Izraelem a Gazou a umožnit případně zmírnění blokády palestinských území.
Předpokládá se, že by do oblasti v nejbližších dnech mohli osobně zamířit i Kouchner spolu se Schwarzenbergem. „Vyjedu na každý pád do těchto končin, poněvadž samozřejmě předsednická země v takové situaci musí konat,“ řekl dnes Schwarzenberg České televizi.
Už 1. ledna přijede do Paříže izraelská ministryně zahraničí Cipi Livniová na jednání s prezidentem Nicolasem Sarkozym.
Země EU nemají ve vztahu k Izraeli, s nímž se začala unie v poslední době sbližovat, jednoznačný postoj. Vyvážit se ho snaží jednak odsouzením „provokací“ Hamasu, který konflikt odstartoval ostřelováním Izraele raketami, ale zároveň i izraelského „vojenského řešení“. EU se pustila do takzvané „zesílené spolupráce“ s židovským státem, kterou mají korunovat summity EU-Izrael. První se má uskutečnit někdy na konci půlročního českého předsednictví, ale některé diplomatické zdroje připouštějí, že by vrcholná schůzka mohla být kvůli nynějšímu konfliktu odložena.
tw rv šeb

Převzato pomocí RSS: Přečíst celý článek: Ministři zahraničí EU jednají o situaci v Gaze
Share This