Ministři zahraničí EU budou jednat o izraelském zásahu v Gaze
——————–
Ke zpravodajství: FOTO
——————–
Paříž 30. prosince () – Ministři zahraničí zemí Evropské unie se dnes v podvečer setkají v Paříži, aby projednali blízkovýchodní situaci, která se zdramatizovala vojenskými operacemi Izraele v pásmu Gazy. Schůzku svolal po dohodě s Českou republikou, která od 1. ledna přebírá předsednictví EU, francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner. Jednání se zúčastní šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg.
Ministři mají posoudit, jak by unie mohla přispět k řešení krize ve spolupráci s mezinárodním společenstvím, mimo jiné s generálním tajemníkem OSN Pan Ki-munem. Schůzka ministrů má začít v 18:30 a po ní bude následovat pracovní večeře.
Izraelská armáda už třetí den podniká ofenzivu proti radikálnímu islámskému hnutí Hamas, které ovládá pásmo Gazy, z něhož radikálové ostřelují izraelské území.
EU hledá cesty, jak situaci uklidnit. Diplomatické zdroje hovoří o obnovení pozorovatelské mise unie na hraničním přechodu Rafah, který odděluje pásmo Gazy od Egypta. Pokud to jednotlivé strany přijmou, mohla by být tato mise, která byla přerušena, rozšířena i na přechody mezi Izraelem a Gazou a umožnit případně zmírnění blokády palestinských území.
Do oblasti by podle některých diplomatických zdrojů mohli i osobně zamířit Kouchner spolu se Schwarzenbergem.
rv

Převzato pomocí RSS: Přečíst celý článek: Ministři zahraničí EU budou jednat o izraelském zásahu v Gaze
Share This