Ministr se jede do Paříže připravit se na řešení krize v čele EU
Praha/Tel Aviv 30. prosince () – Šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg chce dnes na mimořádné schůzce ministrů zahraničí EU v Paříži především naslouchat a připravit se na moderování debaty k urovnání blízkovýchodního konfliktu. Česká diplomacie dnes sdělila, že nehodlá sdělovat svůj aktuální názor na krizi, neboť by už mohl být zaměněn za postoj EU. Praha se totiž za dva dny stane předsednickou zemí EU, která bude mít za úkol hledání společného postoje unie i k vyhrocenému sporu Izraelců a Palestinců.
A někteří experti připouštějí, že předsedající stát se může nepřímo snažit do hledání shody uvnitř vnést i své vlastní akcenty. Třebaže Česko zastává politiku „vyvažování“, v EU bývá vnímáno spíše proizraelsky. Během českého předsedání se například plánuje summit EU-Izrael a možná i EU-Palestina.
Schwarzenberg už v sobotu v reakci na poslední vývoj konfliktu uvedl, že Izrael má právo se bránit proti útokům útokům na osady, kde žije civilní obyvatelstvo. Při poslední eskalaci konfliktu mezi izraelskou armádou a radikálním palestinským hnutím Hamas zahynulo již téměř 350 lidí. Hamas se podle českého šéfdiplomata sám vyřadil z politického dialogu. Schwarzenberg též zdůraznil, že politická jednání mohou začít jen v případě, že obě strany obnoví klid zbraní.
Aktuálně hlavní postoj EU chce udat současná předsednická země Francie, pod jejímž vedením se v Paříži setkají ministři zahraničí sedmadvacítky, řekl vysoký diplomat blízký vrcholnému představiteli pro společnou zahraniční a bezpečnostní politiku Javieru Solanovi. Francouzi otěže řízení unie předají Čechům na Nový rok.
Česká diplomacie zformulovala postoj na večerní schůzku, nechce ho ale říkat, protože by mohl být vnímán už jako prohlášení budoucího předsedy. „Nechceme aby došlo k záměně našeho národního postoje s konsenzuálním postojem sedmadvacítky, který se v návaznosti na aktuální vývoj bude formovat dnes večer,“ řekla mluvčí ministerstva Zuzana Opletalová. Schwarzenberg kvůli pařížské schůzce přerušil rodinnou dovolenou v Rakousku.
Bezprostřední starostí diplomatů je nyní snaha zastavit konflikt a umírání lidí, řekl šéf politického úseku českého velvyslanectví v Izraeli Antonín Hradilek. „To je bezpochyby v zájmu všech,“ zdůraznil. Česko bude v popředí unie především reprezentovat konsensus vzniklý uvnitř sedmadvacítky. „My jej pochopitelně budeme moci ovlivnit, ale nestáváme se vládci EU. Tvorba konsensu je stálý proces,“ zdůraznil diplomat.
Europoslankyně Jana Hybášková dnes řekla, že česká diplomacie si otevírá dveře pro postup, jak se postavit čelem k problémům a přitom nejednat otevřeně s hnutím Hamas. „Myslím si, že je potřeba nazývat věci pravými jmény,“ poznamenala s tím, že ji příjemně překvapilo nedělní vyjádření Schwarzenberga.
Česko má podle europoslankyně k Blízkému východu svou jasnou pozici. „Máme dobře zmapovaný terén, nemyslím si, že přijdeme s něčím novátorským. Známe pozice ostatních, jsme čitelným partnerem, ostatní vědí, že to je naše doména. Jsme dobře připraveni tu situaci zvládnout,“ podotkla Hybášková. Na případném zklidnění situace v Gaze se podle ní bude muset podílet Egypt. Pozorovatelé soudí, že situace v regionu bude zřejmě vyžadovat i dlouhodobou přítomnost mise EU.
Státy EU nejsou zcela jednotné v postoji k letitým sporům mezi Izraelci a Palestinci. I když předsednická země v EU může nepřímo zdůrazňovat své akcenty, obecně musí usilovat o shodu. EU bude s Izraelem během českém předsedání připravovat nový akční plán.
Čeští politici se liší v názoru na oprávněnost izraelského vojenského zásahu v pásmu Gazy. Shodují se naopak v tom, že nalezení receptu na vyřešení blízkovýchodní krize bude složité. Šéf sněmovního zahraničního výboru Jan Hamáček (ČSSD) soudí, že blízkovýchodní konflikt je jeden z nejsložitějších problémů současného světa, který nemá jednoduché řešení.
Konflikt v Gaze se zařadil mezi témata českého předsednictví neočekávaně a bude prvním z velkých úkolů Česka v čele unie. Do stejné situace byla vystavena i Francie, která musela jako čerstvá předsednická země hasit válečný konflikt v Gruzii.
lp jd mhm mkv

Převzato pomocí RSS: Přečíst celý článek: Ministr se jede do Paříže připravit se na řešení krize v čele EU
Share This