LN, Právo: Nový mluvčí KSČM má antisemitskou minulost
Praha 31. prosince () – Nový tiskový mluvčí KSČM Josef Tomáš byl před patnácti lety odsouzen k podmíněnému trestu za hanobení národa, rasy a přesvědčení za antisemitismus. Informují o tom dnešní Lidové noviny (LN) a Právo. Vedení KSČM o jeho odsouzení vědělo.
Pětačtyřicetiletý Tomáš na počátku 90. let vydával a řídil extrémně pravicový a antisemitský Týdeník Politika. Publikoval v něm řadu článků, které často pojednávaly o „židovském spiknutí“. V listopadu 1994 za to byl odsouzen Městským soudem v Praze k odnětí svobody na sedm měsíců s podmínkou na dva roky a k dvouletému zákazu publikační činnosti.
„Nikdy se v Týdeníku Politika neobjevily články, které by souhlasily s rasovou diskriminací židovského národa, kterou odmítám i já,“ hájil se v prohlášení zaslaném deníkům Tomáš.
Vedení KSČM nevidí v osobě Josefa Tomáše žádný problém. „Pokud je mi známo, tak dostal podmínku a v ní se osvědčil, takže je třeba na něj hledět jako na netrestaného,“ řekl LN předseda KSČM Vojtěch Filip. Místopředseda strany Jiří Dolejš uvedl, že s Tomášem spíše rozebírali jeho někdejší kritické názory na KSČM.
Šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik však Právu řekl, že pro něj je Tomášova minulost novou informací a že se kauzou bude zabývat vedení strany.
Josef Tomáš nedokončil studium žurnalistiky a v osmdesátých letech působil na Znojemsku v rozhlase, okresních novinách a jako osvětový pracovník. Byl přijat za kandidáta KSČ, později se angažoval v lidové straně. V 90. letech začal vydávat Týdeník Politika, který byl podle LN na konci roku 1992 zřejmě nejmasovějším českým extremistickým věstníkem. Později krátce spolupracoval s brněnskou redakcí ČT a od roku 2002 se angažuje v kampaních KSČM. Mluvčím strany se stal letos v prosinci.
vit pba

Převzato pomocí RSS: Přečíst celý článek: LN, Právo: Nový mluvčí KSČM má antisemitskou minulost
Share This