LN: Česko obnoví vydávání dlouhodobých víz Vietnamcům
Praha 31. prosince () – Vietnamci budou moci opět cestovat do Česka za prací nebo podnikáním. Rozhodlo o tom ministerstvo zahraničí, které chce již v průběhu ledna na ambasádě v Hanoji obnovit vydávání dlouhodobých víz Vietnamcům, uvedly dnešní Lidové noviny (LN). Vydávání nových víz pro Vietnamce v listopadu dočasně pozastavila vláda kvůli varování ministerstva vnitra, že často zneužívají pobyt v Česku a předkládají také padělané dokumenty. Opatření mělo platit minimálně do konce roku.
„Nebude to hned 1. ledna, ale v průběhu příštího měsíce s tím počítáme,“ řekla LN mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová.
Vietnamští žadatelé kritizovali systém vydávání víz kvůli korupci. Šanci měl prý jen ten, kdo zprostředkovatelským agenturám dal vysoký úplatek. Podle ministerstva ovšem za tyto praktiky mohli výhradně vietnamští prostředníci. Až dosud si Vietnamci objednávali schůzku na ambasádě přes callcentrum. Podle Opletalové ale „docházelo k nabourávání do systému“, a proto bylo třeba callcentrum zrušit. „Ukázalo se, že některá čísla se tam dovolají častěji a některá vůbec,“ uvedla Opletalová.
Obnovené přijímání žádostí o vydání víz hanojskou ambasádou bude proto podle Opletalové provázet spuštění zcela nového systému, který má všem uchazečům zajistit rovné šance. „Jak bude nový systém fungovat, včas oznámíme,“ řekla LN bez dalších podrobností mluvčí.
Předseda Česko-vietnamské společnosti Marcel Winter rozhodnutí ministerstva vítá, doufá ale, že zde nebudou pokračovat „korupční praktiky“.
Situaci Vietnamců v Česku nově znesnadní to, že ministerstvo vnitra zúžilo seznam zemí, jejichž občané budou moci získat tzv. zelenou kartu pro práci a pobyt v Česku. Na seznam se tak nedostali Vietnamci ani například Mongolové.
jhr pba

Převzato pomocí RSS: Přečíst celý článek: LN: Česko obnoví vydávání dlouhodobých víz Vietnamcům
Share This