Kurier: Pražský spor místo pařížského lesku
Vídeň 30. prosince (zpravodaj ) – Na čele Evropské unie teď nastoupí po pařížském lesku pražský spor. Pro Česko je skvělé předsednictví (francouzského prezidenta Nicolase) Sarkozyho těžkým dědictvím, píše dnes rakouský deník Kurier.
Sotva kdy dříve se tolik evropských politiků vyjadřovalo otevřeně tak skepticky o nové předsednické zemi jako tentokrát, pokračuje list. Důvodů k tomu je podle deníku mnoho. Česko se už od vstupu do EU nechová k unii právě solidárně: od irácké války až po umístění amerického protiraketového systému se Praha většinou v zahraničněpolitických otázkách ohlíží spíše na Washington než na Brusel.
Spor teď eskaluje kolem lisabonské reformní smlouvy a ještě zdaleka není ukončen, připomíná dále Kurier. Prezidentovi Václavu Klausovi se v roli odpůrce Evropské unie natolik zalíbilo, že své výpady proti ní dále stupňuje. Česká vláda bude mít v následujících šesti měsících velmi těžký úkol, bude-li chtít dokázat proevropský postoj.
Opozice navíc hrozí už v lednu novým hlasováním o nedůvěře. Změna vlády v době předsednictví a kromě toho v situaci, kdy Evropa hledá společný postup v boji proti hospodářské krizi, by Česko velmi poškodila. A co by se stalo, kdyby Klaus v červnových evropských volbách skutečně vytvořil společnou platformu s irským odpůrcem unie Declanem Ganleyem, to si v tuto chvíli nedokáže nikdo ani představit, napsal Kurier.
vk mik

Převzato pomocí RSS: Přečíst celý článek: Kurier: Pražský spor místo pařížského lesku
Share This