Kritici lisabonské smlouvy představí v Senátu její důsledky
Praha 29. prosince () – Kritici lisabonské smlouvy o budoucím fungování EU chtějí ještě před schvalováním tohoto dokumentu v Česku představit důsledky, které by podle nich jeho přijetí znamenalo. Budou aktéry semináře, který v půlce ledna v sídle Senátu pořádá jeho evropský výbor. Jejich návštěva má být určitým protipólem prosincové mise evropských poslanců v Praze.
Seminář má být věnován postavení demokracie v rámci EU před a po případné ratifikaci smlouvy a také legitimitě jejího schvalování s ohledem na odmítnutí v letošním irském referendu. Účastníci semináře se chtějí podle webu věnovat i publikaci „Lisabonská smlouva a Evropská unie: Ještě méně demokracie v EU“, kterou sepsali experti z německé neziskové organizace Mehr Demokratie.
Na semináři mají vystoupit výkonný ředitel této organizace Roman Huber, britský poslanec a bývalý ministr David Heathcoat-Amory nebo někdejší europoslanci Particia McKennaová z Irska a Jens-Peter Bonde z Dánska.
Nad seminářem převzali záštitu místopředseda senátorů ODS Miroslav Škaloud a předseda senátního ústavně-právního výboru Jaroslav Kubera (ODS). Kubera se netají úmyslem smlouvu nepodpořit, podle něj snižuje význam menších států v rámci EU. Senát bude o smlouva rozhodovat možná až v únoru, podobně jako sněmovna.
Česká republika, jež se ujme v lednu na půl roku předsednické role v sedmadvacetičlenném bloku, se ke smlouvě zatím jako jediná z členských států nevyjádřila. Schvalovat by se mohla v obou komorách parlamentu v únoru 2009. Pak ji dostane na stůl prezident Václav Klaus, který patří k jejím nejhlasitějším odpůrcům. S podpisem bude zřejmě čekat na vývoj situace v Irsku. Zda Klaus kritiky smlouvy při jejich návštěvě v Česku přijme, zatím není jasné. Když ho v prosinci navštívili představitelé Evropského parlamentu, došlo na ostrou výměnu názorů.
Smlouva mění způsob rozhodování v unijních institucích mimo jiné v souvislosti s tím, že počet členů stoupl na 27. Počítá se vznikem funkcí stálého předsedy Evropské rady a společného „ministra zahraničí“. Na rozdíl od euroústavy, která nevstoupila v platnost, protože ji odmítli Francouzi a Nizozemci, nenahrazuje dosavadní smlouvy, nýbrž je jen doplňuje. Neobsahuje také státní symboly – společnou hymnu a vlajku – s nimiž euroústava počítala.
mhm mkv

Převzato pomocí RSS: Přečíst celý článek: Kritici lisabonské smlouvy představí v Senátu její důsledky
Share This