Klaus se 6. ledna sejde na obědě s předsedy obou komor parlamentu
Praha 29. prosince () – Prezident Václav Klaus si pozval na příští týden nejen premiéra, ale i předsedy obou parlamentních komor. Zatímco ministerský předseda Mirek Topolánek (ODS) má už tradičně pozvání na zámek v Lánech k pondělnímu „novoročnímu setkání s obědem“, s předsedou Senátu Přemyslem Sobotku (ODS) a předsedou sněmovny Miloslavem Vlčkem (ČSSD) se prezident sejde o den později u „pracovního oběda“ na Pražském hradě. Klaus to oznámil na svém .
K tématům novoročních setkání obvykle patří zahraniční politika, a to včetně nadcházejícího českého předsednictví EU. Podle prezidenta, který je znám kritickými postoji vůči unii, předsednictví vzhledem k vlivu Česka v rámci EU nebude nijak důležité a významné. Klaus se do předsednictví nicméně zapojí minimálně tím, že 7. ledna přijme na Hradě členy Evropské komise a 19. února vystoupí s projevem v Evropském parlamentu. Zástupci českého parlamentu se už s vládou dohodli na pořádání dalších akcí a setkání v rámci předsednictví.
K tématům letošního novoročního setkání Klause s Vlčkem a Sobotkou patřily mimo jiné otázky spojené s volbou prezidenta. Parlament totiž v únoru vybíral hlavu státu, při třetím kole druhé volby nakonec většina zákonodárců prosadila Klausovo setrvání na Pražském hradě, jak o to usilovala ODS. Před třemi týdny se na kongresu této strany vzdal funkce jejího čestného předsedy, neboť ODS se podle něj mění ve stranu politického středu a spíše lobbyistických zájmů, než idejí.
Novoroční setkání nejvyšší představitelé státu využívají i k debatám o plánech v novém roce. Letos mluvili o nutnosti reforem důchodového, zdravotního a školského systému; shodovali na tom, že by bylo žádoucí dosáhnout širšího konsenzu v této oblasti. Loňskou reformu veřejných financí prosadila jen vládní koalice.
Ani letos se jí nepodařilo s opozicí shodnout na první etapě důchodové reformy, která počítá s postupným posouváním důchodového věku na 65 let. Kabinet ji ve sněmovně prosadil jen díky dvěma přeběhlíkům. Přestože v minulém volebním období pod taktovkou tehdejší vládní ČSSD vznikala dohoda parlamentních stran s podobnými návrhy změn systému penzí, levice pro ně teď ruku nezvedla. Kupředu se nepohnula ani reforma zdravotnictví. Proti reformním zákonům ministra Tomáše Julínka (ODS) se postavila nejen opozice, ale i menší vládní strany. Neustálé výhrady mají lidovci. Některé normy měly původně platit od ledna, zatím je ještě ani neprojednala sněmovna.
mhm ktk nlm

Převzato pomocí RSS: Přečíst celý článek: Klaus se 6. ledna sejde na obědě s předsedy obou komor parlamentu
Share This