Jirkov usiluje o 448 milionů korun na opravu sídlišť
Jirkov (Chomutovsko) 30. prosince () – Severočeský Jirkov chce získat z evropských peněz až 448 milionů korun na opravu sídlišť. Integrovaný plán rozvoje města nazvaný Prostor k životu zahrnuje více než 30 projektů, jejich cílem je zlepšit prostředí ve vybraných lokalitách. Plán město předalo ministerstvu pro místní rozvoj, výsledky hodnocení projektů oznámí na konci března, řekla dnes mluvčí jirkovské radnice Eva Dušková.
Spolu s Jirkovem se podle ní o peníze ze stejného programu uchází dalších 45 měst. V případě úspěchu se mohou obyvatelé sídlišť dočkat rozsáhlých investic do veřejného prostranství, ale i do obnovy bytového fondu. „Integrovaný plán zahrnuje obnovu 32 hektarů území, z toho 25 hektarů jsou veřejná prostranství. Počítá se i s modernizací 1632 bytů,“ uvedla.
Partnery projektu jsou i další majitelé bytových domů včetně stavebního bytového družstva a jednoho soukromého vlastníka. „Právě část integrovaného plánu související s obnovou bytového fondu je nejobsáhlejší, náklady se pohybují okolo 190 milionů korun. Dotace může dosáhnout až 40 procent této částky. Práce zahrnují zateplení fasády, výměnu oken za plastová, nové střechy či výtahy,“ doplnila Dušková.
Kromě bytů bude město investovat i do úprav veřejných prostranství, zeleně, osvětlení, hřišť a parkovišť. Práce jsou rozloženy do pěti let.
„Integrovaný plán řeší sídliště Vinařice I a II, sídliště Na Borku a ubytovnu pro neplatiče. Na projektech zaměřených na sociální integraci se podílejí i příspěvkové a neziskové organizace. Pokud město uspěje, bude se na celkových nákladech podílet částkou 45,2 milionu korun,“ dodala Dušková.
O dotace z operačního programu EU na regeneraci sídlišť se uchází i sousední Chomutov. Chce získat až 250 milionů korun.
fkj vju

Převzato pomocí RSS: Přečíst celý článek: Jirkov usiluje o 448 milionů korun na opravu sídlišť
Share This