Izraelské nálety na Gazu pokračují, EU vyzývá k trvalému příměří
——————–
Ke zpravodajství: FOTO; VIDEO
——————–
Paříž/Jeruzalém 31. prosince () – K „okamžitému a trvalému příměří“ vyzvali v úterý večer Izrael a palestinské radikální hnutí Hamas ministři zahraničí Evropské unie. V prohlášení vydaném po mimořádné schůzce v Paříži zároveň požadují neomezený přístup humanitární pomoci do palestinského pásma Gazy. Izrael však zatím pokračoval ve své vzdušné ofenzivě, která si za čtyři dny vyžádala podle poslední bilance už přes 380 mrtvých a 1800 zraněných na palestinské straně. Židovský stát hlásí čtyři mrtvé. Izraelští představitelé chtějí dál silou tlačit na radikální hnutí Hamas a donutit ho k zastavení raketového ostřelování svého území.
„Evropská unie je více než kdykoli dříve odhodlána přispět, spolu s dalšími členy blízkovýchodního kvartetu (kromě EU do něj patří USA, Rusko, OSN) a státy regionu, svým dílem k ukončení násilností a k obnovení mírového procesu,“ citovala z prohlášení účastníků pařížské schůzky agentura AFP.
Ministři zahraničí unie v dokumentu vyzývají Hamas k bezpodmínečnému zastavení raketových útoků na Izrael a Izrael k ukončení jeho vojenské akce v pásmu Gazy. Podle nich „neexistuje žádné vojenské řešení izraelsko-palestinského konfliktu, v Gaze ani nikde jinde“.
Usnesení předpokládá i vyslání evropské ministerské delegace na Blízký východ, aniž by ale bylo v textu upřesněno datum, složení a cestovní plán ohlášené mise. Zřejmě v neděli se na Blízký východ vydá český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Po setkání ministrů zahraničí EU o tom v Paříži šéf české diplomacie informoval .
„Samozřejmě předsednická země v takové situaci musí konat,“ řekl v úterý Schwarzenberg České televizi. Praha od 1. ledna přebírá předsednictví EU od Francie. Ještě před jednáním v Paříži kromě toho k situaci v Gaze uvedl, že je zapotřebí jednat s oběma stranami a přimět je k příměří.
Už 1. ledna zároveň přijede do Paříže izraelská ministryně zahraničí Cipi Livniová na jednání s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym.
K okamžitému zastavení bojů v Gaze v rámci „plně respektovaného“ příměří vyzval v úterý také takzvaný blízkovýchodní kvartet tvořený tvořený EU, OSN, USA a Ruskem.
Izraelský ministr vnitra Meir Šitrit ovšem řekl, že armáda nesmí operaci zastavit, dokud nezlomí vůli Hamasu ostřelovat Izrael. Rovněž mluvčí izraelského premiéra Ehuda Olmerta uvedl, že „je důležité udržovat tlak na Hamas, nedopřát mu oddychu a času na přeskupení a reorganizaci“.
Izraelská televize Channel 10 s odvoláním na odhady vojenské rozvědky uvedla, že izraelská vzdušná ofenziva v pásmu Gazy už zničila třetinu z původního raketového arzenálu Hamasu čítajícího asi 3000 střel.
Dvě rakety odpálené Hamasem zasáhly v úterý izraelské město Beerševa ležící asi 42 kilometrů od hranic s pásmem Gazy. Dopadly tedy dosud nejhlouběji na izraelské území. V dosahu palestinských raket je podle armády desetina občanů Izraele.
Od sobotního zahájení útoku zasáhl Izrael v pásmu 325 cílů a zničil pět ministerských budov mezinárodně neuznávané vlády Hamasu a řadu zařízení jeho ozbrojených složek.
Izrael do oblasti konfliktu nedovoluje nikomu vstoupit, pouští však do pásma nezbytnou humanitární pomoc. Podle premiérova mluvčího je ochoten zintenzívnit spolupráci s cizími vládami pro zajištění plynulých dodávek pomoci pro obyvatelstvo pásma Gazy.
tw šeb

Převzato pomocí RSS: Přečíst celý článek: Izraelské nálety na Gazu pokračují, EU vyzývá k trvalému příměří
Share This