Irsko doufá, že české předsednictví EU usnadní druhé referendum
Dublin 31. prosince () – Irsko doufá, že české předsednictví v Evropské unii mu usnadní uspořádání druhého referenda o lisabonské smlouvě. Prohlásil to dnes irský ministr zahraničí Micheál Martin. Reagoval tak na skutečnost, že v prvním referendu konaném letos v červnu irští voliči tento dokument zamítli.
„Pro Irsko je důležité, aby záruky poskytnuté naší zemi byly během příštích měsíců dokončeny k naší plné spokojenosti. Jsem přesvědčen, že tohoto cíle můžeme ve spolupráci s našimi partnery v EU dosáhnout,“ řekl Martin.
Za svůj hlavní cíl pro rok 2009 označil „vyřešení otázek týkajících se lisabonské smlouvy tak, aby Irsko mohlo nadále zaujímat své legitimní místo jako konstruktivní člen EU“.
Již na summitu EU 12. prosince v Bruselu irský premiér Brian Cowen prohlásil, že je připraven uspořádat ve své zemi nové referendum o lisabonské smlouvě, pokud budou potvrzeny záruky slíbené Irsku. Summit tehdy přislíbil zachovat Irsku jeho evropského komisaře (z čehož je vyvozováno, že svého komisaře bude mít nadále každá členská země), dále zaručil neutralitu Irska, daňovou autonomii a nezpochybňování irského zákazu potratů.
Nové referendum by se mělo konat v druhé polovině roku 2009. Lisabonská smlouva má reformovat práci a činnost EU, která se změnila po rozšíření na 27 členských států. Dohoda může platit v případě, že ji schválí celá sedmadvacítka. Ani Česko tak ještě neučinilo. Smlouva by podle předpokladů měla platit od začátku roku 2010.
Dnes po půlnoci se Česko ujímá na půl roku předsednictví v EU. Otěže převezme od současného předsedajícího státu Francie.
ik

Převzato pomocí RSS: Přečíst celý článek: Irsko doufá, že české předsednictví EU usnadní druhé referendum
Share This