EU vyzývá k trvalému příměří v pásmu Gazy
——————–
Ke zpravodajství: FOTO; VIDEO
Aktualizovali jsme o výzvu EU k trvalému příměří v Gaze. Změnili jsme titulek.
——————–
Paříž 30. prosince () – K „trvalému příměří“ v pásmu Gazy, umožňujícímu přístup humanitární pomoci do této oblasti, vyzývají ministři zahraničí zemí Evropské unie na své dnešní mimořádné schůzce v Paříži. V přestávce jednání šéfů diplomacií to řekl v televizi TF1 francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner, který schůzku svolal po dohodě s Českou republikou, jež od 1. ledna přebírá předsednictví EU.
„Přejeme si příměří, a to trvalé a dodržované, samozřejmě s přístupem humanitární pomoci, protože je tam mnoho obětí a je nutné zajistit jejich záchranu a potom také návrat k mírovému procesu,“ citovala Kouchnera agentura AFP.
Ministři zahraničí zemí EU jednají o blízkovýchodní situaci, která se zdramatizovala v uplynulých čtyřech dnech vojenskými operacemi Izraele v palestinském pásmu Gazy.
Z dnešního vyjádření izraelského ministra vnitra Meira Šitrita, že „pro příměří není místo“, vyplývá, že přinejmenším v příštích dnech nebudou výzvy EU ohledně zastavení bojů vyslyšeny.
Kouchnerovi proto jde hlavně o to, aby se uplatňovalo takzvané humanitární příměří, jehož podstatou je alespoň dočasné přerušování bojů, aby se do postižených oblastí mohla nerušeně dodávat humanitární a zdravotnická pomoc. Francouzský ministr již o tom s představiteli izraelské vlády jedná a své evropské kolegy chce seznámit s dosavadními výsledky svého úsilí.
Izrael zatím do oblasti konfliktu nedovoluje vstupovat nikomu, tedy ani humanitárním organizacím, ani cizím diplomatům nebo novinářům. Do pásma nicméně pouští nezbytnou humanitární pomoc a je podle dnešního prohlášení mluvčího izraelského premiéra ochoten zintenzívnit spolupráci se zahraničními organizacemi a vládami pro zajištění plynulých dodávek pomoci pro obyvatelstvo Gazy.
O situaci v Gaze dnes telefonicky jednal i takzvaný blízkovýchodní kvartet tvořený EU, OSN, USA a Ruskem. Kvartet vyzval k okamžitému zastavení bojů v Gaze v rámci „plně respektovaného“ příměří, citovala agentura AFP z komuniké vydaného OSN po konferenci členů kvartetu.
Izraelská armáda zahájila před několika dny ofenzivu proti Hamasu, který ovládá pásmo Gazy, z něhož radikálové ostřelují izraelské území.
Diplomatické zdroje ze zemí EU hovoří o obnovení pozorovatelské mise unie na hraničním přechodu Rafáh, který odděluje pásmo Gazy od Egypta. Pokud to jednotlivé strany přijmou, mohla by být tato mise, která byla přerušena, rozšířena i na přechody mezi Izraelem a Gazou a umožnit případně zmírnění blokády palestinských území.
Předpokládá se, že by do oblasti v nejbližších dnech mohli osobně zamířit i Kouchner spolu se Schwarzenbergem. „Vyjedu na každý pád do těchto končin, poněvadž samozřejmě předsednická země v takové situaci musí konat,“ řekl dnes Schwarzenberg České televizi.
Už 1. ledna přijede do Paříže izraelská ministryně zahraničí Cipi Livniová na jednání s prezidentem Nicolasem Sarkozym.
Země EU nemají ve vztahu k Izraeli, s nímž se začala unie v poslední době sbližovat, jednoznačný postoj. Vyvážit se ho snaží jednak odsouzením „provokací“ Hamasu, který konflikt odstartoval ostřelováním Izraele raketami, ale zároveň i izraelského „vojenského řešení“. EU se pustila do takzvané „zesílené spolupráce“ s židovským státem, kterou mají korunovat summity EU-Izrael. První se má uskutečnit někdy na konci půlročního českého předsednictví, ale některé diplomatické zdroje připouštějí, že by vrcholná schůzka mohla být kvůli nynějšímu konfliktu odložena.
tw rv hej

Převzato pomocí RSS: Přečíst celý článek: EU vyzývá k trvalému příměří v pásmu Gazy
Share This