EU vyzvala k trvalému příměří v Gaze, vyšle ministerskou misi
——————–
Ke zpravodajství: FOTO; VIDEO
——————–
Paříž 30. prosince () – K „okamžitému a trvalému“ příměří vyzvali dnes Izrael a palestinské radikální hnutí Hamas ministři zahraničí Evropské unie. Šéfové diplomacií 27 členských zemí unie ve společném prohlášení po mimořádné schůzce v Paříži požadují kromě toho neomezený přístup humanitární pomoci do pásma. Ohlásili rovněž, že „velmi brzy“ vyšlou na Blízký východ ministerskou delegaci.
„Evropská unie je více než kdykoli dříve odhodlána přispět, spolu s dalšími členy blízkovýchodního kvartetu (kromě EU do něj patří Spojené státy, Rusko a OSN) a státy regionu, svým dílem k ukončení násilností a k obnovení mírového procesu,“ citovala z prohlášení účastníků pařížské schůzky agentura AFP.
Usnesení předpokládá i vyslání evropské ministerské delegace na Blízký východ, aniž by ale bylo v textu upřesněno datum, složení a cestovní plán ohlášené mise.
Nevylučuje se, že by do oblasti v nejbližších dnech mohli osobně zamířit i francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner a jeho český protějšek Karel Schwarzenberg. Francii nyní končí předsednictví v EU a Česko ho od 1. ledna přebírá. „Vyjedu na každý pád do těchto končin, poněvadž samozřejmě předsednická země v takové situaci musí konat,“ řekl dnes Schwarzenberg České televizi.
Ještě před jednáním v Paříži Schwarzenberg kromě toho k situaci v Gaze řekl, že je zapotřebí jednat s oběma stranami a přimět je k příměří.
Za „důležitý signál evropské semknutosti“ označil výsledek dnešní mimořádné schůzky ministrů zahraničí unie státní tajemník Günter Gloser, který v Paříži zastupoval německého ministra zahraničí Franka-Waltera Steinmeiera.
Ministři zahraničí sedmadvacítky měli původně v úmyslu požadovat jen časově omezené, „humanitární“ příměří. Izrael to ale odmítl s poukazem na to, že nehodlá poskytnout Hamasu „oddychový čas“. Trvalé a plně dodržované příměří kromě toho požadoval v prohlášení po dnešní telefonické konferenci také blízkovýchodní kvartet.
tw šeb

Převzato pomocí RSS: Přečíst celý článek: EU vyzvala k trvalému příměří v Gaze, vyšle ministerskou misi
Share This