Diplomat: ČR může v podpoře mírového procesu uplatnit svůj vliv
——————–
Ke zpravodajství: FOTO
——————–
Praha 31. prosince () – Česká republika v čele EU může v podpoře řešení blízkovýchodního konfliktu uplatnit svůj vliv, řekl dnes v rozhovoru s izraelský velvyslanec Jaakov Levy. Konkrétní očekávání ovšem nechtěl jako diplomat specifikovat a uvedl také, že i případné konání historicky prvního summitu EU-Izrael, o němž nedávno hovořili čeští politici, musí oznámit předsednická země EU. Předsedou se Česko stane po Francii od dnešní půlnoci po dobu šesti měsíců.
Hlavním úkolem předsedajícího je usilovat o shodu postojů v EU včetně postoje k izraelsko-palestinskému sporu a hovořit za celou sedmadvacítku. Česko v EU patří spíše do skupiny stoupenců Izraele, jiní členové se zase přiklánějí více na stranu Palestiny.
Prvním předsednickým úkolem šéfa české diplomacie Karla Schwarzenberga bude patrně příští týden cesta na Blízký východ, kde má jako zástupce EU jednat o možnostech urovnání nového ozbrojeného konfliktu mezi Izraelem a radikálním palestinským hnutím Hamas.
Podle ambasadora nebyla zatím návštěva oficiálně oznámena. Levy nicméně očekává, že delegace EU si s izraelskými politiky vymění názory na situaci a vyslechne si cíle současné izraelské operace i to, jak by měla skončit. Program návštěvy ještě není stanoven, dodal. Delegace EU by mohla jednat jak s izraelskými, tak palestinskými představiteli a možná i se zástupci dalších zemí, jako je například Egypt.
Levy doufá, že i pod vedením Prahy bude EU podporovat dosavadní úsilí Izraelců a Palestinců o mír. „Samozřejmě, když ČR povede EU, může použít svůj vliv,“ míní velvyslanec. Konkrétní ale nechtěl být: „Nechci říkat očekávání, to není úkolem velvyslance charakterizovat země“. Izrael Česko vnímá jako důvěryhodného, přátelského lídra velmi důležitého bloku zemí, dodal.
„Jako Česká republika vůbec nepopíráme přátelení s Izraelem se vším všudy, nicméně vojenské ozbrojené akce vždy považujeme za politováníhodné,“ řekl v úterý na pařížské schůzce ministrů zahraničí EU Schwarzenberg. Ministři vyzvali k „okamžitému a trvalému příměří“ jak Izrael, který vede pátým dnem ofenzívu v palestinském pásmu Gazy, tak hnutí Hamas, jež z Gazy dlouhodobě ostřeluje izraelské území raketami. Aktuální boje si vyžádaly přes 380 mrtvých a stovky zraněných.
„Konec násilností by měl být podložen vytvořením struktury, která ukončí ostřelování Izraele raketami, ukončí pašování zbraní do Gazy a ukončí výstavbu ostřelovacích míst,“ uvedl k tomu Levy. „Zkoumáme každý návrh, který k nám přijde. A až bude tento mechanismus nalezen, pak bude konec násilí. Ale izraelská operace je proti terorismu Hamasu, nikoli proti palestinským civilistům,“ zdůraznil velvyslanec. Navzdory současné vojenské operaci proti teroristickým základnám v Gaze je Izrael stále přesvědčen, že řešení konfliktu v podobě dvou států – židovského a palestinského – žijících vedle sebe v míru je jediné správné, uvádí izraelské velvyslanectví.
Boje mezi Izraelem a Hamasem se staly novým nečekaným tématem, k němuž se musí EU, kterou od čtvrtka povedou Češi, postavit. Během českého předsednictví by mohl být v dubnu hotov například také nový akční plán s Izraelem. Vedle úvah o summitu EU-Izrael se hovořilo také o uspořádání summitu EU-Palestina.
Současný postoj Schwarzenberga ocenil jeho předchůdce Cyril Svoboda (KDU-ČSL). „Izrael je demokratický stát a má právo na obranu,“ řekl s tím, že už za expremiéra Vladimíra Špidly byl Hamas zařazen mezi teroristické organizace. I podle něj je ale třeba zastavit eskalaci násilí. Jak se Česko v souvislosti s konfliktem popasuje s rolí předsednické země EU, bude podle Svobody záviset hlavně za unijních zemích. „Je třeba dojít ke shodě názorů,“ myslí si Svoboda.
lp rem mkv

Převzato pomocí RSS: Přečíst celý článek: Diplomat: ČR může v podpoře mírového procesu uplatnit svůj vliv
Share This