Deníky komentují mj. kauzu senátora Drymla a chování Českých drah
Praha 31. prosince () – Dnešní deníky se ve svých komentářích zabývají kromě jiného pokusem senátora Vladimíra Drymla (ČSSD) kompromitovat šéfku ČSSD na Královéhradecku Hanu Orgoníkovou a omezením vlakových spojů, které na Silvestra avizují České dráhy.
Ačkoliv se to zdá neuvěřitelné, skutečně se čtyři měsíce po poslanci (Janu) Moravovi (ODS) našel další politik, který se snažil u detektivní agentury objednat kompromitující materiály na svého stranického kolegu, přesněji kolegyni, konstatuje komentář Mladé fronty Dnes (MfD). Autora zejména zarazil způsob, jakým se senátor Dryml k odhalení svých záměrů postavil. Na otázky redaktorů odpovídat nechtěl, místo toho poslal prohlášení, že „Dryml není Morava“, a začal se vydávat za oběť jakési dehonestující kampaně.
Všechna jeho tvrzení a vysvětlení mají obrovské mezery, píše MfD, v jednom má však pravdu: Dryml není Morava. Morava se celkem rychle přiznal a odstoupil, Drymlovi se nechce. Moravu pak všichni označovali za mladého troubu. Dryml je o poznání starší, upozorňuje list.
Jan Morava je vedle sociálnědemokratického matadora Drymla jen naivním vejtahou, domnívá se autor komentáře Lidových novin (LN) a dodává, že pan senátor mluvil brutálně upřímně a o jeho záměrech lze stěží pochybovat. Podle deníku se nyní ukáže, jestli ČSSD není náhodou horší partou než ODS. „Pan Dryml by měl stejně jako Jan Morava složit veškeré funkce. A nejen to, odpovědnost by měli nést i další straničtí činitelé, kteří byli v kauze namočeni. To, prosím, není z mé hlavy, to je návod Jiřího Paroubka,“ píše autor komentáře. Připomíná ostré komentáře vedení ČSSD k případu Morava a konstatuje, že Drymlovo chování už nevzbuzuje ani tak soucit jako nevolnost.
Lidové noviny kritizují České dráhy za to, že na Silvestra omezují regionální i některé mezinárodní spoje. Na reklamu České dráhy peníze mají, na noční spoje ne. Tak milou zprávu má státní firma pro veřejnost jen pár týdnů od posledního pravidelného zvýšení jízdného, píše komentátor.
Dráhy i železniční odbory podle něj mají pro tento postup jistě své důvody, veřejnosti ale do nich nic není. Některé spoje ČR asi nejsou dvakrát výnosné. Ale kraje si je od drah kupují a dráhy se na ně dožadují dotací, upozorňuje.
Jestliže je provoz nerentabilní, proč by vlastně železnice nezavřely na pár týdnů krám, aby ušetřily jako automobilka Chrysler? Třeba to udělají. „Tahle firma totiž nemusí prokazovat nárok na existenci kvalitou svých dopravních spojů. Od toho má reklamu. Od roku 2003 na ni zvedla výdaje z 15 milionů na dnešních zhruba 200. Dráhy nepotřebují ukazovat přívětivou tvář veřejnosti ve svých vagonech a na svých nádražích; koupily si na to za 2,25 milionu služby fotbalisty Tomáše Ujfalušiho. A cestující může před dveřmi zavřené čekárny potěšit informace, že dráhy sponzorují filmy Filipa Renče. To jsou skuteční zákazníci, ne nějaké socky, které by chtěly jezdit vlakem,“ píšou Lidové noviny.
vit kri

Převzato pomocí RSS: Přečíst celý článek: Deníky komentují mj. kauzu senátora Drymla a chování Českých drah
Share This