ČVUT a UJEP uvažují v Chomutově o společném studijním oboru
Chomutov 30. prosince () – České vysoké učení technické (ČVUT) a ústecká Univerzita Jana Evangelisty Purkyně (UJEP), jejichž detašovaná pracoviště fungují už několik let v Chomutově, tam chtějí nabídnout i společný obor bakalářského studia. Podmínkou otevření technicky zaměřeného oboru je dostatečný počet zájemců o studium, informovala dnes primátorka Ivana Řápková.
UJEP v Chomutově otevřela v roce 2003 obor řízení výroby při fakultě výrobních technologií a managementu. O tři roky později nabídla přírodovědecká fakulta stejné školy i obor počítačové modelování ve fyzice, technice a výrobě. Strojní fakulta ČVUT působí ve městě od září 2006.
Volba technického oboru vyplývá z požadavků investorů na vysokoškolsky vzdělané odborníky, potřebují je zejména podniky v průmyslových zónách na Chomutovsku. Zájem avizovali už dříve i japonští výrobci plochých obrazovek a televizorů, kteří se rozhodli investovat v průmyslové zóně Triangle, jež vzniká v areálu bývalého vojenského letiště u Žatce na rozhraní Lounska, Chomutovska a Mostecka.
„V případě dohody děkanů fakult obou vysokých škol a úspěšné akreditace nového oboru ministerstvem školství by mohlo být bakalářské studium zahájeno už v příštím akademickém roce. Výhodou je, že ve výuce by se mohli střídat pedagogové obou univerzit,“ uvedla Řápková.
Radnice se podle ní snaží vytvořit dobré podmínky pro vysokoškolské studium ve městě, pokračuje například rekonstrukce sídla detašovaného pracoviště ČVUT. „Nově jsme opravili třetí podlaží, kde vzniklo pět učeben. Investice dosáhla 2,2 milionu korun. Práce zahrnovaly rekonstrukci sociálních zařízení, podlah, výměnu elektrorozvodů, vody a topení. Nyní už se mohou nastěhovat studenti,“ doplnila.
Město už dříve vyčlenilo na rekonstrukci sídla ČVUT zhruba deset milionů korun, z toho 4,5 milionu získalo od elektrárenské společnosti ČEZ. Původně zvažovalo i vybudování zázemí pro ubytování posluchačů, volné kapacity však nabídl ředitel chomutovské střední integrované školy.
Detašovanému pracovišti UJEP poskytla potřebné zázemí chomutovská střední průmyslová škola.
fkj vju

Převzato pomocí RSS: Přečíst celý článek: ČVUT a UJEP uvažují v Chomutově o společném studijním oboru
Share This