Čeští politici: Blízkovýchodní krize nemá jednoduché řešení
Opravili jsme v poslední větě prvního odstavce chybné: “ Izraelská armáda už třetí den podniká…“ na správné : “ Izraelská armáda už čtvrtý den podniká…“ .
——————–
Praha 30. prosince () – Čeští politici se liší v názoru na oprávněnost izraelského vojenského zásahu v pásmu Gazy. Shodují se naopak v tom, že nalezení receptu na vyřešení blízkovýchodní krize bude složité. Za podmínku považují návrat obou stran konfliktu k jednacímu stolu. Vyplynulo to z jejich dnešních vyjádření pro . Izraelská armáda už čtvrtý den podniká ofenzivu proti radikálnímu islámskému hnutí Hamas, které ovládá pásmo Gazy, z něhož radikálové ostřelují izraelské území.
Předseda sněmovního zahraničního výboru Jan Hamáček (ČSSD) zdůraznil, že jde o problém, se kterým se bude muset ČR neprodleně potýkat již na samém začátku svého předsednictví, podobě jako Francie musela řešit válku mezi Gruzií a Ruskem. „Je to jeden z nejsložitějších problémů současného světa,“ řekl.
Úloha českého předsednictví EU se podle předsedy Senátu Přemysla Sobotky (ODS) bude patrně odvíjet i od závěrů dnešní schůzky ministrů zahraničí EU. Sobotka je ale skeptický k možnosti urovnání konfliktu během příštího půl roku. „Nevěřím, že se nám to podaří vyřešit, to se nepodařilo zatím ještě nikomu. Ale snad dojde k tomu, že si obě strany sednou k jednomu stolu a začnou jednat,“ dodal.
Také podle Hamáčka je prvním předpokladem zastavení a návrat k jednacímu stolu. Česko by podle něj také mělo podpořit palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse, který je schopen k mírovému procesu přispět. Vůbec by nepomohlo, míní Hamáček, kdyby EU zastavila finanční pomoc Palestině. „Zastavení humanitární pomoci by znamenalo totální kolaps všech systémů státní správy a samospráv v Palestině a zejména v pásmu Gazy,“ dodal poslanec.
Místopředsedkyně sněmovního výboru Kateřina Konečná (KSČM) poukázala na to, že v Palestině i v Izraeli je předvolební období. „To vnitropolitickou situaci v obou zemích komplikuje natolik, že jakékoli řešení budeme hledat daleko hůře než kdykoli předtím,“ řekla. Komunistka nesouhlasí s postojem ministra zahraničí Karla Schwarzenberga, označila jej za jednostranný. Schwarzenberg prohlásil, že Izrael má právo se bránit proti útokům na své osady, kde žije civilní obyvatelstvo. Podle Konečné se ale chyb dopustily obě strany konfliktu.
Sobotka naopak se Schwarzenbergovým vyjádřením souhlasil, Izrael i podle předsedy Senátu pouze reagoval na to, co se odehrávalo v oblasti Gazy. „Je to pouze odvetná reakce na terorismus,“ dodal Sobotka s tím, se nejednalo o agresi.
mhm nlm mkv

Převzato pomocí RSS: Přečíst celý článek: Čeští politici: Blízkovýchodní krize nemá jednoduché řešení
Share This