Česko se po půlnoci ujme historické role – předsedání v EU
Praha/Paříž 31. prosince () – Po dnešní půlnoci se Česko ujme půlročního předsednictví v EU. Po Slovinsku se stane teprve druhou novou členskou zemí po velkém rozšíření unie, která se tohoto úkolu zhostí. Pro českou vládu to bude historická úloha a šance prokázat své schopnosti, na druhé straně se však může stát i pravý opak. Dvacet let od pádu komunismu bude země ve středu Evropy tváří, mluvčím a moderátorem EU a bude řídit veškerý chod sedmadvacítky.
V souvislosti s euroskeptickým prezidentem Václavem Klausem, který se ve svých názorech na EU odklání od vlády, či světovou finanční krizí se objevily pochyby, zda Česko náročnou úlohu koordinátora unie zvládne. Vláda však pochyby odmítá, i když současně připouští, že se předsednických otěží ujímá v ne právě příhodné době.
Vedle řešení finanční krize, otázek klimatu a energetiky, dokončení ratifikace lisabonské smlouvy o reformě EU, unijní zemědělské politiky, politiky sousedství a dalších agend se vyskytl též nečekaný úkol – a to stanovení postoje EU k aktuálnímu konfliktu mezi Izraelem a Palestinou. „Je to první výzva, kde musíme něco dokázat,“ řekl v noci na dnešek ministr zahraniční Karel Schwarzenberg, který se v Paříži zúčastnil mimořádné schůzky EU a zřejmě již v neděli vyrazí na Blízký východ.
Během českého předsedání bude také vrcholit kampaň před volbami do Evropského parlamentu; končit bude též funkční období Evropské komise.
Pomyslné unijní žezlo česká vláda přebírá od francouzské. Kabinet bude navenek zastupovat celou sedmadvacítku. Doma ho však zřejmě čekají tvrdé politické boje, neboť premiérovi Mirku Topolánkovi se dosud nepodařilo vyjednat toleranci opoziční ČSSD. Zcela jasné dosud není ani zapojení Klause, který by mohl vést některá unijní zasedání.
Schůzky sedmadvacítky se budou konat v Bruselu i na domácí půdě. Například některá neformální ministerská zasedání kabinet zorganizuje v Praze, některá mimo ni, protože chce zviditelnit české regiony.
Na předsedání se tato vláda i předchozí kabinet připravuje již několik let. Celkové výdaje vlády i jednotlivých ministerstev na předsednictví se pohybují kolem 3,3 miliardy korun. Na přechodnou dobu byli přijati noví úředníci, vláda musela vypsat mnoho výběrových řízení na nejrůznější služby a celkově svůj chod na příštích šest měsíců podřídit právě evropské agendě.
lp mal

Převzato pomocí RSS: Přečíst celý článek: Česko se po půlnoci ujme historické role – předsedání v EU
Share This