Bytové hospodářství v Chomutově převzala dceřiná firma města
Chomutov 31. prosince () – Od ledna začnou v Chomutově vyřizovat agendu bytového hospodářství pracovníci společnosti Chomutovská bytová, která převzala správu městských bytů a nebytových prostor. Zrušen tak byl úsek bytového hospodářství magistrátu. Úředníci přešli pod novou akciovou společnost, jež je stoprocentní dceřinou firmou města, informoval dnes mluvčí magistrátu Tomáš Branda.
Základní kapitál firmy, která už dříve převzala od města do svého majetku 100 objektů, nyní dosahuje 824,3 milionu korun. Navýšen bude ještě o hodnotu tržního ocenění pohledávek z neuhrazeného nájemného a služeb spojených s bydlením. Dosahují 35 milionů korun, dalších 20 milionů korun dluží uživatelé nebytových prostor.
Tržní hodnota pohledávek se pohybuje okolo 12 milionů korun. „Ještě ji prověří soudní znalci, kteří vypracují posudky. Pro dlužníky vklad pohledávek do firmy znamená, že se změní jejich věřitel z města na obchodní společnost. Ta bude pohledávky vymáhat svým jménem na svůj účet. Dlužníci už tak nadále nemohou počítat s možností prominutí penále, již město často využívalo,“ řekla už dříve bývalá náměstkyně chomutovské primátorky a ústecká hejtmanka Jana Vaňhová.
Chomutovská bytová bude spravovat 1860 bytů v centru města, které nebyly zařazeny do privatizace a budou sloužit zejména jako zázemí pro seniory a mladé začínající rodiny.
Prodej městských bytů v Chomutově po osmi letech končí. Nájemníci posledních 200 bytů určených k prodeji si koupi mohli rozmyslet do dneška. Lidé dosud odkoupili 7560 z celkem 10.723 obecních bytů. Město byty nabízí za 600 korun za metr čtvereční obytné plochy, dosud utržilo 212,8 milionu korun.
Chomutov prodá nájemníkům i 64 hornických bytů, jejichž bezúplatný převod ze státního podniku Doly a úpravny Komořany (DUK) na město schválila už dříve vláda. Lidé získají byty za stejnou cenu jako nájemníci obecních bytů, tedy za 600 korun za metr čtvereční obytné plochy. Vypořádány jsou i pozemky pod domy.
Magistrát nabízí jen byty bez závazků, dlužníci musejí v případě zájmu o byt nejprve dlužnou částku uhradit.
fkj vju

Převzato pomocí RSS: Přečíst celý článek: Bytové hospodářství v Chomutově převzala dceřiná firma města
Share This