Brumov-Bylnice chce při topení více využívat dřevní odpad
Brumov-Bylnice (Zlínsko) 29. prosince () – Radnice v Brumově-Bylnici na Zlínsku chce pro výrobu tepla k vytápění městských bytů a obecních budov více využívat obnovitelné zdroje energie. Chystá proto rozsáhlou přestavbu městské kotelny, díky které bude moci zhruba šestitisícové město k topení využívat téměř výlučně dřevní odpad. to dnes řekl starosta Zdenek Blanař. Plánovaná investice si vyžádá náklady asi 16 milionů korun.
„Byli jsme jedni z prvních, kteří v roce 1994 instalovali kotel na spalování biomasy, a protože je už za hranicí životnosti, chceme ho nahradit modernějšími,“ vysvětlil Blanař. Radnice už pro modernizaci zařízení vypsala výběrové řízení, přestavba by se měla uskutečnit během příštího roku.
Město nyní využívá kombinovaný systém topení zemním plynem a dřevní směsí. Po modernizaci městské kotelny bude dřevem topit téměř výlučně. „Zemní plyn si ponecháme jako zálohu, ale jako základ rozhodně budeme mít dva kotle na spalování dřevní směsi,“ dodal Blanař.
Modernizovaná kotelna bude vytápět nejen místní základní školu nebo zdravotní středisko, ale především zhruba 450 bytů na zdejším sídlišti Družba. Topení pomocí dřevního odpadu je pro radnici výhodné. Náklady na ně jsou nižší než za topení plynem či elektřinou a ceny dřeva se také nijak výrazně nemění.
Spalování biomasy má podle odborníků pozitivní vliv na životní prostředí, protože lokálně snižuje emise z vytápění. Globálně má využívání biomasy k vytápění také příznivý vliv na skleníkový efekt.
Ve Zlínském kraji je dosud biomasa využívána především k vytápění obytných objektů, například v Hostětíně na Uherskohradišťsku a Roštíně na Kroměřížsku. Obnovitelné zdroje spaluje i kotelna na sídlišti Malé Pole ve Slavičíně na Zlínsku. Spalováním dřevní štěpky je vytápěn i domov důchodců ve Valašském Meziříčí.
jem dp

Převzato pomocí RSS: Přečíst celý článek: Brumov-Bylnice chce při topení více využívat dřevní odpad
Share This